Libya Başbakanı: TC ve Katar, Libya halkının birbirini öldürmesi için silah gönderiyor

Libya Başbakanı Abdullah Al-Thani, Türkiye’nin Libya halkının birbirini öldürmesi için ülkedeki muhalif gruplara silah gönderdiğini söyledi.

Mısır televizyonu CBC’ye konuşan Thani, Türkiye’nin Libya’ya karşı dürüst bir tutum sergilemediğini dile getirerek, “Türkiye, Libya halkının birbirini öldürmesi için silah ihraç ediyor” dedi.

Thani, Türkiye’nin yanı sıra Katar’ı da Libya’daki muhalif gruplara silah desteği vermekle suçladı.

Dışişleri Bakanlığından Yalanlama

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç’ten Libya Başbakanı Thani’nin iddialarına karşı yalanlama geldi.

Bilgiç, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Libya’ya somut bir şeye dayanmayan ve doğru olmayan iddiaları tekrarlamak yerine, Birleşmiş Milletler’in siyasi diyalog çabalarını desteklemelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Tanju Bilgiç, Birleşmiş Milletler aracılığıyla Libya’da devam eden siyasi diyaloğu desteklediklerini belirterek, “Libya politikamız net. Libya’ya dışarıdan yapılacak her tür müdahaleye karşıyız” diye konuştu.

‘Türkiye ile iş yapmayacağız’

Thani hükümeti Ankara’yı Trablus’taki hükümet ve silahlı müttefiklerine destek vermekle suçlayarak, gelecekteki anlaşmalar için şirketlere izin vermeyeceklerini söylemişti.

Libya başbakanı CBC’e verdiği röportajda da, Türk şirketlerinin kendilerinin kontrolündeki topraklarda anlaşma yapmasına izin vermeyeceklerini bir kez daha tekrarlarken, ödenmemiş borçların ödeneceğini belirtti.

Thani, “Türkiye’ye karşı düşmanca bir tutum içerisinde olduğumuzu söylemiyoruz, iş yapmayacağımızı söylüyoruz” dedi.

direnisteyiz.org