Libya açıklarında 700 göçmen taşıyan gemi battı

Akdeniz’de Libya açıklarında, göçmenleri taşıyan tekne ‘imdat çağrısı’ gönderdi. Çağrının ardından bölgeye bir geminin geldiğini gören göçmenlerin aynı noktaya ulaşmasının ardından tekne alabora oldu. Yetkililer yaklaşık 100 göçmenin sağ olarak kurtarıldığını, kalanlar için ise arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü kaydederken, görgü tanıkları çok sayıda göçmenin hayatını kaybettiğini belirtiyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü ‘Onur’ adlı kurtarma gemisinin göçmenleri taşıyan teknenin battığı bölgeye gittiğini, üç kurtarma gemisinin daha kurtarma çalışmalarına katılacağını açıkladı. Kurtarma çalışmalarına İtalyan ordusuna ait bir helikopter ve İrlanda donanmasına ait bir gemi de destek veriyor.

Nisan ayında bir göçmen gemisi Libya açıklarında alabora olmuş kazada yaklaşık 850 kişi hayatını kaybetmişti. Uluslararası Göç Örgütü’nün rakamlarına göre, 2015 yılında Akdeniz’i geçmek isteyen 2000’den fazla göçmen yaşamını yitirdi.

Libya açıklarında ağustos başında yine bir balıkçı teknesinin alabora olmasıyla 200’den fazla kişi bulunamamış ve nisan ayında bir teknenin alabora olması sonucunda 800 civarında göçmen hayatını kaybetmişti.

direnisteyiz.net