Latin Amerikalı liderler, Yunanistan’daki referandum sonuçlarını kutladı

Yunanistan’da yapılan tarihi referandumun ardından Latin Amerikalı liderler, AB üzerinden zorlanan, kemer sıkma, kredi ve borçları ödeme konusundaki yaptırımları reddeden Yunanistan Hükümetini ve halkını tebrik etti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, referandum sonucuna dair twitter üzerinden “Yunanistan’daki hayır oyu, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yürütülen finansal terörizme karşı kazanılan bir zaferdir” mesajını yayınladı.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Yunanistan halkına ‘Büyük Yunan halkını, Avrupa Emperyalizmini yenen ‘hayır’ oyunu kullandığı için tebrik ediyorum. Bu Avrupa halkının kurtuluşunun başlangıcıdır. Tarihi Yunan Halkına ve demokrasinin doğum yeri olan Yunan coğrafyasına saygı ve hayranlık duyuyorum. Yunan halkı vahşi kapitalizmi yendi’ mesajını iletti.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro da Alexis Çipras’a ve Yunan halkına tebrik mesajı yolladı. Mesajda ‘Referandumda ‘Hayır’ oylarının zaferi üzerine Yunanistan halkına içten tebriklerimi iletiyorum. Bu sonuç, Yunanistan hükümetinin cesur politikalarına halkın desteğini sunduğunu göstermektedir. Yunan halkına saygılarımızı iletiyoruz” denildi.

Bunun yanı sıra Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirschner ve Ekvator Dışişleri Bakanı Ricardo Patino da Yunanistan halkına tebrik mesajları gönderdi.

direnisteyiz.net