Küba, şeker hastaları için umut olmaya devam ediyor

Küba’dan sağlık yetkililerinin yaptığı açıklamada 43 binin üzerinde Kübalının diyabetik gıda enfeksiyonu vakasında ampütasyon riskini düşüren Heberprot-P isimli biyoteknolojik ilaç ile tedavi edildiği belirtildi. Bu yıl içinde şimdiye kadar tedavinin 6  bin 859 Küba vatandaşında başarılı bir şekilde uygulandığı da belirtildi.

Şırınga ile uygulanan ilaç dünya üzerinde tek ve Havana Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi’nde (CIGB) üretilmiş. İlaç ilk olarak 2007 yılında diyabetik ayak ülserine sahip hastaların tedavisi için geliştirilmiş. Yaklaşık iki ay süren tedavide ilk üç hafta ülsere doğrudan ilaç enjekte ediliyor.

Konu hakkında açıklama yapan CIGB araştırmacısı Manuel Raices, Heberprot-P’nin yaygın bir şekilde kullanımının diyabetik ayak ülserine bağlı ampütasyonları yüzde 80’in üzerinde azalttığını ifade etti. Raices, tedavi görenlerin ayak ampütasyonunun beş yıl içinde ortadan kalktığını ve bunun büyük bir başarı olduğunu bildirdi. Uzmanlar 2016 yılına kadar bu tür ampütasyonların oluşumunu daha da azaltmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ya göre dünya çapında yaklaşık  347 milyon diyabetli insan bulunuyor. WHO’nun  tahminlerine göre 2030 yılı itibari ile diyabet önde gelen yedi ölüm sebebi içinde olacak.

direnisteyiz.net