Küba, ABD’nin “terör” listesinden çıkartıldı

29 Mayıs Cuma günü ABD Hükümet Basın sözcüsü Jeff Ratthke bir basın açıklaması yaparak 4-5 gündür devam eden Kongre görüşmeleri sonunda Küba’nın “terör” listesinden çıkarıldığını açıkladı. Kararın 29 Mayıs itibari ile uygulamaya alınacağı da ifade edildi. Yapılan açıklamada Küba’nın uyguladığı politikaların tasvip edilmediği ve birçok konuda uzlaşılamadığı belirtilirken bunların listede yer alınması ya da alınmaması ile ilgisi olmadığı da belirtildi.

“Küba ve Amerika’da Elçilikler Temmuz’da Açılacak”

ABD ve Küba diplomatik ilişkileri konusunda yaşanan gelişmeler sonucu büyükelçiliklerin yeniden açılmasında anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Canlı yayında açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama büyükelçiliklerinin Temmuz ayı içerisinde açılacağını ve ilişkilerin “normalleşeceğini” ifade etti. Washington ve Havana’da açılacak olan büyükelçiliklerle yeni bir dönemin başlatılacağını savunan Obama, geçmişte yaşananlarda ısrarcı olmanın doğru olmadığını ifade etti. Obama Kongreye Küba’ya uygulanan ambargoyu tamamen kaldırması konusunda da  çağrı yaptı. Obama’nın ardından açıklama yapan John Kerry ay sonunda Havana’ya gideceğini ve  büyükelçiliğin açılışının yapılacağını ifade etti.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun da Havana ve Washington’da büyükelçiliklerin açılacağını doğruladığı bildiriliyor. Castro’nun Obama’ya bir mektup göndererek “Küba ABD ile diplomatik ilişkilerini yeniden kurmak konusunda kararını vermiş ve 20 Temmuz 2015’te karşılıklı kalıcı diplomatik elçilikler  açılmasını kararlaştırmıştır” dediği belirtildi.

direnisteyiz.net