KTÖS Başkanı Saygun: “Cumhurbaşkanı Akıncı Kıbrıs’ta işgal rejimine uyum sağladı”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Yakın Doğu Üniversitesi’ne sınıf öğretmenliği açma izni verilmesini seçim rüşveti olarak nitelendirerek, YÖDAK başkanı ve Yakın Doğu Üniversitesi eski rektör yardımcısı Hüseyin Gökçekuş ortaya çıkan yasadışı uygulamaları konusunda KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın suskunluğunu korumasına tepki göstermişti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı açıklamada, Hüseyin Gökçekuş’un YÖDAK başkanlığına devam ettiğini belirterek Gökçekuş’un tarafsızlığını yitirdiği, sahte belge verilmesine göz yumduğunu belirtmiş bu konuda Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sorumluluğunu hatırlatmıştı.

“KTÖS’ü haddini bilmemekle suçlayanlara haddini bildirmek sorumluluğumuzdur”                                                                                                      

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun, KTÖS Genel Sekreteri Elcil’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı YDÜ güdümüne girmekle itham etmesini ‘haddini bilmezlik’ olarak değerlendirmesinin ardından bir tepki de KTÖS Başkanı Semen Saygun’dan geldi.

Saygun yaptığı açıklamada ““Sn. Mustafa Akıcı adamızın kuzeyindeki ayrılıkçı işgal rejiminin tepesine oturduktan sonra yaptığı icraatlarla kısa zamanda rejime uyum sağlamış görünmektedir. Özellikle sendikamızın yaptığı açıklamaya verilen yanıtta genel sekreterimizin isminin soyutlanarak hedef gösterilmesi yıllardan beri kontrgerilla ve MİT’in uyguladığı yöntemlerin tıpa tıp aynısıdır.” diyerek süreç hakkında bilgi verdi.

Akıncı’nın Yakın Doğu Üniversitesi sahibi Sn. Suat Günsel ve Sn. Hüseyin Gökçekuş’a plaket takdim eden, resepsiyon verdiğini belirten Saygun, Akıncı’nın Yakın Doğu Üniversitesi’ne avantaj sağlamak için hiçbir girişim yapmamadığını söyledi.

“TC’nin Dayatmalarına Karşı Çıkanlarla Görüşmekten Kaçınıyor”

Saygun şunları söyledi:

“Sn. Akıncı’nın geçmişteki benzerleri gibi tabela örgütleri ile görüşmesine sendika olarak itirazımız yoktur. Tabela örgütleri ile görüşme K.K.T.C’nin doğal gelişiminin bir sonucudur ve Sn. Akıncı’nın bunu kendine yakıştırmasını da rejime uyumun bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz. Ancak anlaşılan odur ki T.C. Elçiliği önünde eylem yapan, T.C’nin dayatmalarına karşı çıkan örgütlerle görüşmeme de talimatlar çerçevesinde K.K.T.C’nin doğallığında vardır ki Sn. Akıncı bizlerle görüşmeden kaçmaktadır.”

Eleştiriyi Hazmedememek Sizi Erdoğan ile Eşdeğer Kılar

“Sn. Akıncı, kuru açıklamalarla olayları geçiştirmek, sizi sorumluluktan kurtarmaz. Yasal süreçleri çalıştırmak için savcılığa görev vermek sorumluluklarınız arasında olmasına rağmen, Yakın Doğu Üniversitesi’ne avantaj sağlamak için hiçbir girişim yapmamanız sizi Yakın Doğu Üniversitesi’nin tarafı yapar. Bu gerçeği inkar etmek ve bunu hatırlattık diye eleştiriyi bile hazmetmemeniz doğal olarak sizi eleştiriyi kabul etmeyen T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile eşdeğer kılar. Bilinmelidir ki KTÖS’ü geçmişte olduğu gibi haddini bilmemekle suçlayanlara haddini bildirmek Kıbrıs Türk Toplumu adına bizim üstlendiğimiz temel sorumluluktur.”

direnisteyiz.net