Kolombiya ordusu ateşkese rağmen 26 FARC gerillasını öldürdü

Kolombiya ordusunun hava operasyonu düzenleyerek 26 gerillayı öldürmesinin ardından Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ateşkesin bozulduğunu, saldırılara karşılık vereceklerini açıkladı.

Saldırı Kolombiya hükümetiyle FARC arasında Küba’da devam eden görüşmelerin 37. turunun başlamasıyla aynı zamana denk geldi. Hava destekli operasyon Kolombiya’nın batısına düzenlendi. 26 gerillanın hayatını kaybettiği operasyonda Kolombiya Başkanı Juan Manuel Santos, FARC’a ait bir silah deposuna el konulduğu iddia etti. Santos, saldırıyı “FARC’a vurulan büyük bir darbe” olarak nitelendirdi.

FARC’dan yapılan açıklamada, “Kolombiya hava kuvvetleri, ordusu ve polisinin, dün sabaha karşı örgütün 29. Cephesi’nin Cuaca’daki kampına düzenlediği ve resmi kaynaklardan edinilen bilgiye göre 26 gerilla savaşçısının öldüğü saldırının esefle karşılandığı” ifade edildi. Saldırıların kınandığı açıklamada, “Askerlerin yanı sıra aynı halkın ve yoksul ailelerin evlatları olan gerillalarımızın ölümümün acısını yaşıyoruz.” denildi.

Kolombiya’da barış süreci

FARC ile Kolombiya devleti arasında 1984-1990, 1999-2001 ve 2007-2008 arasında yapılan müzakerelerden bir sonuç alınamadı.

1984’te başlayan barış sürecinde FARC “Yurtsever Birlik” adıyla yasal siyasete geçtiyse de süreç tekrar sona ermişti.

2012’de görüşmeler Küba’nın başkenti Havana’da tekrar başladı ancak taraflar ateşkes ilan etmedi.

FARC, geçtiğimiz yıl süreci güçlendirmek için tek taraflı ateşkes ilan etti ancak Nisan ayında orduya yönelik gerçekleştirildiği iddia edilen bir saldırı sonrası Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, hava saldırılarına devam edilmesi yönünde talimat verdi.

FARC’ın barışın sağlanması adına taahhüt altına almak istediği adımlar: “Toprak reformu, siyasi katılım, silahsızlanma, uyuşturucu ticaretine son verilmesi, savaş kurbanlarının haklarının güvence altına alınması ve barış anlaşmasının eksiksiz uygulanması.”

Şu ana kadar toprak reformu üzerinde kısmi bir uzlaşma sağlandı.

FARC Kimdir?

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), 1960’lı yıllarda Kolombiya Komünist Partisi’nin askerî kanadı olarak kuruldu. FARC, Kolombiya’daki en büyük silahlı gerilla hareketi. Yaklaşık 8 bin savaşçısı var. 50 yıllık çatışma sürecinde, 220 binden fazla insan öldü ve beş milyondan fazla insan evlerinden ayrılmak zorunda kaldı.