Kolombiya – FARC Süreci

Barış Anlaşması İmzalanırsa Hakikatler Komisyonu Kurulacak

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında devam eden çözüm süreci yeni bir boyuta ulaştı. Olası bir barış anlaşmasında hakikatler komisyonunun kurulmasının yer alacağı belirtilirken, komisyonun çalışma şekli konusunda da bilgi verildi.

Küba’nın başkenti Havana’da devam eden çözüm görüşmelerinin ardından 4 Haziran Perşembe günü açıklama yapan taraflar, 50 yıldır devam eden çatışmaları bitirecek bir barış anlaşmasına varılması halinde hakikatler komisyonu kurulması konusunda ortaklaştıklarını açıkladı. Açıklamada “Hakikatlerin ortaya çıkması barış için gereklidir” dendi. Komisyonun barış anlaşmasına varıldığı takdirde ve imzaların atılması ile kurulacağı belirtildi. Yapılan açıklamada, kurulacak olan komisyonun bağımsız ve tarafsız olmasının gözetileceği ve çatışmanın tüm taraflarını dinleyecekleri ifade edildi.

11 kişiden oluşması planlanan komisyon altı aylık hazırlık aşaması sonunda kurulacak ve 3 yıl görev yapacak. Komisyon bağımsız ve tarafsız olacak ve çatışmaların tüm taraflarını dinleyecek. Devlet, en ciddi insan hakları ve uluslararası hukuk ihlalleri de olmak üzere tüm hakikatlerin ortaya çıkarılmasını sağlayacak.

Komisyonun amacı mağdurları ve mağdur edenleri, çatışmaların arkasında gerçekleri ortaya çıkartmak olarak tanımlanırken, komisyon failleri cezalandırma yetkisine sahip olmayacak. Ayrıca, elde edilen veriler mahkemelerde delil olarak kullanılamayacak. Bunun yerine komisyon öneriler sunacak, önerilerin uygulanabilmesi için ayrı bir izleme komitesi kurulacak.

Öte yandan bölgede çatışmaların çeşitli boyutlarda devam ettiği bilgileri de geliyor. Son iki hafta içinde, devlet tarafından yapılan bombalı saldırılar sonucu 40 FARC savaşçısının hayatını yitirdiği biliniyor.

Kolombiya hükümeti ELN komutanı Jose Amin Hernandez Manrique’i katletti.

Son dönemde FARC gerillalarına yönelik katliamlar yapan Kolombiya ordusu, ülkedeki iki silahlı gerilla grubundan biri olan Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun (ELN) lider kadrosundan Jose Amin Hernandez Manrique’i katletti.

Juan Manuel Santos yönetimindeki Kolombiya, bir yandan FARC ile müzakereleri yürütürken bir yandan lider kadrosuna yönelik kanlı operasyonlar düzenliyor. Kısa süre önce FARC müzakerecilerinden Jairo Martinez ve bir grup gerillayı katleden Kolombiya ordusu bu kez ELN kadrosunu hedef aldı. Tarihi CIA ve paramiliter güçlerin kirli savaş yöntemleri ve sivil katliamlarıyla yazılmış Kolombiya ordusu “Marquitos” olarak da bilinen ELN liderlerinden Jose Amin Hernandez Manrique’nin ülkenin kuzeybatısındaki Antioquia eyaletinde öldürüldüğünü duyurdu. Ordu, Marquitos’un Antioquia ve Bolivar eyaletlerinde 13 ELN birimini yönettiğini açıkladı.

Kirli savaşın mimarlarından olan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ELN’nin Dario Martinez cephesinin komutanı Marquitos öldürülmüştür. Silahlı kuvvetleri tebrik ederim” ifadesini kullandı.

ELN 1964’te kuruldu. Yaklaşık 2 bin silahlı üyesi olduğu tahmin edilen ELN, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) tarafından hükümetle Kasım 2012’de başlatılan barış görüşmelerine davet edilmişti, ancak görüşmelere dahil olmamıştı.

Kolombiya Devleti ve FARC Temsilcilerinden Ateşkes İçin Yeni Adım

Küba’nın başkenti Havana’da Kolombiya devleti ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) temsilcileri arasında devam eden müzakerelerden, silahlı saldırıların azaltılması yönünde bir anlaşma çıktığı belirtildi.

Kolombiya devleti ve FARC arasında Norveç ve Küba’nın garantör, Venezuela ve Şili’nin refakatçi olduğu görüşmeler devam ederken; 12 Temmuz’da bir anlaşma açıklaması yapıldı. Açıklamaya göre, taraflar bölgedeki çatışmaların azaltılması yönünde anlaşmaya vardı. 8 Temmuzda FARC temsilcileri, 20 Temmuz Kolombiya Ulusal Kurtuluş Günü itibari ile bir aylık tek taraflı ateşkes ilan ettiklerini söylemişti. Müzakereler sonrası Kolombiya devletinin bu geçici ateşkese uyacağını bildirdi.

Norveç ve Küba “FARC’ın saldırılarını askıya almasına cevaben 20 Temmuz itibariyle ulusal devlet de askeri harekâtta bir azaltmaya gidecek” açıklamasında bulundu.

Resmi twitter hesabından bir açıklama yapan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, anlaşmanın önemli bir adım olduğunu söylemesine rağmen; orduya anlaşmanın ihlaline karşı savaşa hazır olmaları emrini verdiği bildirildi.

direnisteyiz.net, Özgür Gündem