“Kobane’de düşene dövüşene bin selam!”

Bedrettin Akdeniz ölümsüzdür

Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) komutanlarından Bedrettin Akdeniz, 25 Mayıs 2015, Cizire Kantonu’nun Serekaniye cephesinde Til Xenzir hamlesi sırasında Mebruka bölgesinde IŞİD (DAİŞ) çetelerinin döşediği mayınları temizlerken gerçekleşen patlama sonucu ölümsüzleşti.

Bedrettin Akdeniz için Ankara’da Yüksel Caddesi’nde anma etkinliği düzenlendi. Anma etkinliğine birçok kurum katılırken saygı duruşuyla birlikte şiirler okundu. Dünya halklarının kalbinin attığı Kobanê’de ölümsüzleşen Ekin İnce Memed devrim kavgamızda yaşayacak!

 

Mahir Arpaçay ölümsüzdür

Rojava’da şehit düşen Mahir Arpaçay için Ankara Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması yapıldı.

SDP’nin çağrısıyla dün Rojava Cizire Kantonu’nda şehit düşen Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) savaşçısı Mahir Arpaçay yapılan basın açıklaması ile anıldı.

HDP, ESP, Kaldıraç ve SYKP’nin de katıldığı basın açıklaması Rojava’da İŞID çetelerine karşı ölümsüzleşen tüm devrim şehitleri için saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından anma okunan basın açıklaması ile son buldu.

Basın açıklaması boyunca “Bedrettin’den mahire sürüyor sürecek mücadele”, “Mahir Arpaçay ölümsüzdür”, “Rojava’da düşene dövüşene bin selam”,”Yaşasın siper yoldaşlığı”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

 

İzmir’de Taziye Çadırına Polis Saldırısı: 30 Gözaltı

SDP’nin, Kobanê’de şehit düşen BÖG Komutanı Bedrettin Akdeniz için kurduğu taziye çadırına polis saldırdı. 30 kişi gözaltına alındı.

Sosyalist Demokrasi Partisi’nin (SDP) IŞİD’e karşı Kobanê’de savaşırken hayatını kaybeden Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) Komutanı Bedrettin Akdeniz için kurmak istediği taziye çadırına polis saldırdı. Aralarında HDP İzmir adayı Semra Uzunok’un da bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı.

Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre; eski Sümerbank önünde kurulmak istenen taziye çadırının etrafını saran polis, taziye çadırının kurulmasına izin vermeyeceğini belirtti. Çadır konusunda ısrar edilmesi halinde müdahalede bulunacağını söyleyen polise SDP’liler çadırı açmak istediklerini belirterek, pankartlarını asmaya başladı. Polis bunun üzerine gruba saldırarak aralarında HDP İzmir Milletvekili Semra Uzunok’un da bulunduğu yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan yurttaşların İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri belirtildi.

Öte yandan, Gelecek gazetesi muhabiri de gözaltına alınırken, basın mensuplarının çekim yapması da engellenmek istendi.

Kaynak: İMC

 

BHH ve ÖDP üyesi

Bahadır Grammeşin

İzmir’de anıldı

BHH ve ÖDP üyesi Bahadır Grammeşin’in Kadıköy’de kadınları taciz eden kişileri engellerken bıçaklanarak öldürülmesini protesto etmek için Birleşik Haziran hareketi izmir meclisleri Alsancak ÖSYM önünde toplandı.

“Çeteler halka hesap verecek”, “Bahadır haziran kavgamizda yaşıyor”, “Bahadır’a sözümüz halk iktidarı” sloganlariyla sevinç pastanesi önüne yürüyüş gerçekleştirildi. Bahadır Grammeşin için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Okunan basın açıklamasında “Bizler Bahadır’a saldıranları Ali İsmail Korkmaz’ı yerde tekmeleyerek öldürenlerden, Özgecan’a tecavüz ettikten sonra katledenlerden, Soma’da madende yaşanan katliamda yakınını kaybeden bir genci sokak ortasında tekmeleyen zihniyetten biliyoruz.” denildi. “Birleşik Haziran Hareketi olarak konunun hukuki, siyasi her anlamda konunun takipçisi olacağız” denilerek basın açıklaması sonlandırıldı.

Eyleme destek veren Özgür Lise ve Kaldıraç okurlarına teşekkür edilerek yaşasın devrimci dayanışma sloganları ile eylem sonlandırıldı.

 

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan İzmir’de anıldı

İzmir’de Kaldıraç dergisi okurları ve Özgür Liseliler Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için anma gerçekleştirdi.

Alsancak Leman Kültür önünden başlayan yürüyüş Sevinç Pastanesi önünde noktalandı. Devrim şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından basın açıklaması okundu. Açıklamada “Bugün milyonlarca işsiz, aç insan bu düzenin olağan durumu haline getirilmeye çalışılıyor. Bugün Deniz’leri anmak onların mücadele bayrağını taşımaya devam etmektir. Bu çürümüş düzene karşı mücadele etmek demektir.” dendi.

Açıklamanın ardından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın son mektupları okundu. Sevinç Pastanesindeki programın ardından Gündoğdu Meydanı’na “Kahramanlar Ölmez Mutlak Hesap Sorulacak”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Mahir, İbo, Deniz İşte Devrimci Tarihimiz” sloganları eşliğinde yüründü.

Gündoğdu Meydanı’nda denize karanfil bırakılmasının ardından eylem sonlandırıldı.

Eyleme Yeni Demokrat Gençlik, Partizan ve Devrimci Gençlik Birliği de destek verdi.