Kızıl Haç 500 milyon dolar ile Haiti için ne yaptı? 6 kalıcı ev?

ProPublica ve NPR’’nin araştırmasına göre, 2011 yılında Haiti’yi yeniden inşa ederek tekrar yaşanabilir bir duruma getirmek için planlanan LAMIKA projesi hayalin ötesine geçmedi. Kızıl Haç ve diğer sivil toplum örgütlerinin başarılarını içeren haberlerin yalan olduğu ortaya çıkarken, bölge halkı yardım almadıklarını belirtiyor.

Deprem sonrası 130 bin kişinin barınmasını sağlamada yardımcı olmak için 500 milyon dolar toplayan Kızıl Haç’ın şu ana kadar 6 kalıcı ev inşa ettiği, yardımlarının ise depremin hemen ardından, yiyecek, battaniye ve geçici barınak ile sınırlı kaldığı belirtiliyor.

Araştırmanın başında Kızıl Haç’tan yapılan yardım ve harcamalara dair veri isteyen araştırmacılar, bunun reddedilmesi üzerine yapıldığı söylenen bir projenin durumunu gözlemlemek için bölgeye gitti. Bölgede yapılan araştırmada Kızıl Haç’ın birçok iddiasının gerçeklerle tutarsız ve asılsız olduğu görüldü. Bölge halkı ile yapılan konuşmalarda da yapıldı denilen yardımların ancak çok az bir bölümünün yapılmış olduğu ortaya çıkarıldı.

Dönemin Haiti Başbakanı Jean-Max Bellerive Kızıl Haç’ın basın açıklamalarında kullandığı”Haiti’de 4.5 milyonun ayakları üzerinde durmasını sağladık” iddiasını yalanlayarak, bunun mümkün olmadığını ifade etti. Bellerive, Haiti’de toplam nüfusun 10 milyon olduğunu, 4.5 milyon kişiye erişmiş olmalarının imkansız olduğunu söyledi.

Harcanan paraların büyük bir bölümünün aracı kurumlara gittiği belirtilirken Kızıl Haç için Haiti’deki konut projesini organize eden bir Haitilinin “Paranın büyük bir bölümü Haitili olmayanlara gitti, Haiti ile hiç ilgili olmayanlara. Bu para tekrar ABD’ye döndü” sözleri de dikkat çekti.

direnisteyiz.net