Kimyasal Gazların Kullanıldığı Halep-Şêx Meqsud’da 2 MİT’çi Öldürüldü

16 Şubat’tan bu yana Halep’in Şêx Meqsud mahallesine yönelik saldırılarını sürdüren ve Nisan ayında 19 kişiyi katleden AKP destekli SUK/ENKS çeteleri, mahalleye saldırmaya devam ediyor.

YPG savaşçıları ve Şêx Maqsûd’a saldıran çeteler arasında çıkan çatışmada Doğan ve Aslan kod isimli 2 MİT üyesi ile 5 çete emiri öldürüldü.

AKP destekli çeteler, mahalleye yönelik saldırılarında bir kez daha uluslararası sözleşmelerle yasaklanmış olan kimyasal gazlar kullandı. Gazlardan olumsuz etkilenen ve saldırılarda yaralanan onlarca kişi mahalledeki Heyva Sor merkezine kaldırıldı.

Çete saldırıları devam ediyor.

AKP güdümündeki sözde Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK)’un içinde yer alan Sultan Murad Tugayı, Ehrar El-Şam, Furqeya 16’an, El-Fetih Tugayı, Ceyş El-Mucahidîn, Festeqim Kema Emert Topluluğu, Nûreddîn Zenkî ve El Nusra çeteleri Şubat ayından buyana Halep’in Şêx Meqsûd mahallesine aralıksız bir biçimde saldırıyor.

YPG/YPJ güçlerinin çete saldırılarına sert karşılık vermesi sonucu bölgede şiddetli çatışmalar yaşandı. YPG Basın Merkezinin açıklamasına göre, çetelere ait bir tank ve bir mühimmat deposu imha edildi, 36 çete üyesi öldürülürken, 70’i de yaralandı.

Türkiye parmağı ve ölen MİT elemanları

Aynı kaynaklar, öldürülen 5 Sultan Murat Tugayı çetesinden 2’sinin Türk olduğunu ve Doğan ile Aslan kod adlarını kullandıklarını kaydetti. Kaynaklar her iki Türk çetenin de MİT üyesi olduğunu ifade etti.

direnisteyiz3.org