Kenya’da üniversiteye silahlı saldırı: En az iki ölü

Kenya’nın kuzeydoğusunda bulunan Garissa Üniversitesi’ne kimliği henüz açıklanmayan kişilerce silahlı saldırı düzenlendi. Polis Müfettişi Joseph Boinner bir açıklama yaparak Perşembe sabah saatlerinde yapılan silahlı saldırıda en az iki kişinin öldürüldüğünü doğruladı. Öldürülenlerin üniversite kapısında bulunan iki güvenlik olduğu tahmin ediliyor. Polis sözcüsü Zipporah Mboroki’nin Al Jazeera’ye yaptığı açıklamaya göre öldürülenler kapıda bulunan iki güvenlik görevlisi. Saldırıyı gerçekleştirenler polislerin durdurma girişimlerine rağmen üniversitenin içine girmeyi başardıkları, çatışmaların devam ettiği belirtildi. Yaralı 30 kişinin hastaneye kaldırıldığı, yaralananlardan 4’ünün durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Üniversiteden çıkmayı başaran ve gazeteci Alinor Moulid’e konuşan bir öğrenci, kampüs içinde silahlı en az 5 kişini olduğu, öğrenciler uyurken yurtlara girdiklerini söyledi.

Henüz saldırıyı üstlenen bir örgüt olmazken, Somali merkezli El-Şebab’ın Garissa bölgesinde çeşitli saldırılar yaptığı biliniyor.

Saldırı sırasında üniversitede çoğunluğu öğrenci en az bin kişinin bulunduğu, yaklaşık üç yüz kişinin üniversite dışına çıkabildiği belirtiliyor.

direnisteyiz.org