Kemal Türkler katledilişinin 36. yılında anıldı

Temmuz 1980 tarihinde İstanbul Merter’deki evinden çıktığı sırada uğradığı saldırıyla katledilen Anadolu işçi sınıfı önderlerinden Kemal Türkler, DİSK üyeleri ve ailesi tarafından İstanbul Topkapı Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.
Sınıf mücadelesinde hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunun ardından Türkler Ailesi adına konuşan Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan, ortak mücadele etmeye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan günlerden geçildiğini belirtti.
Daha sonra söz alan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nı işçilere kapatan hükümetin, şimdi demokrasi söylemiyle kendi yandaşlarını ücretsiz otobüslerle meydanlara taşıdığını eleştirdi.
“Sivil darbe de, sokağa saldıkları çeteler de bizi teslim alamaz”
Son konuşmayı DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Beko, başarısız bir askeri darbe girişiminden sonra sivil bir darbeyle karşı karşıya olduklarını belirtti. “Bu sivil darbeyi ancak omuz omuza verebilirsek durdurabiliriz” diyerek ortak mücadele çağrısı yapan Beko, “12 Eylül faşist cuntası DİSK’lileri teslim alamamıştır; bugünkü sivil darbe de, sokağa saldıkları çeteler de teslim alamayacaktır!” ifadelerini kullandı.
İşçi Gazetesi / 22 Temmuz 2016