Karayip Halkları Kongresi’nden ABD’ye Küba ablukasını ve Guantanamo işgalini sonlandırma çağrısı

Bu yıl Curaçao Adası’nda 6.sı düzenlenen Kongre’de yayınlanan deklerasyonda ABD Başkanı Barack Obama’dan ABD’nin Küba’ya uyguladığı ekonomik, finansal ve ticari ablukayı bir an önce kaldırması talep edildi.

Bölgedeki 12 ülkeden bir çok farklı konuda örgütlerin temsilcilerinin katıldığı Kongre ayrıca Obama’dan ABD’ye işgal ettiği Guantanamo’yu Küba’ya geri vermesi çağrısında bulunuldu.

Kongre, Fidel Castro ve Hugo Chávez’in katkıları ile on yıl önce Karayip ülkelerinin sosyo-ekonomik gelişimini teşvik etmek üzere başlayan proje kapsamında Küba ve Venezuela tarafından sağlanan maddi ve beşeri kaynakları tanıdığını bildirdi.

Karayip Halklarından Venezuela ile Dayanışma

Kongreye katılanlar ayrıca Venezuela’yı istikrarsızlaştırmak için yapılan her türlü girişime karşı Venezuela’nın yanında olduklarını bir kez daha tekrardı. Bölgede varlığını sürdürmeye çalışan sömürgecilik reddedilirken, emperyalist baskıya ve müdahaleye karşı mücadele vurgusu yapıldı.

Kongrede Puerto Rico’nun bağımsızlığına destek mesajı verilirken, siyasi tutsak Oscar López Rivera’nın özgürlüğü talep edildi.

Katılımcılar ayrıca, ALBA (Latin Amerika için Bolivarcı İttifak), CARICOM (Karayip Topluluğu) ve CELAC (Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu) gibi bölgesel örgütlere olan desteğini de açıkladı.

Venezuela Dayanışma Komitesi