Kamp Armen yıkılamaz!

Açıklamada “Bugün oy devşirmek için bazı Ermeniler, kampın iade edildiğine ve tapunun alındığına dair haberler çıkarıyorlar. Kamp ile ilgili böyle bir gelişme yok” denildi.

Kamp Armen Dayanışması ile Nor Zartonk İnisiyatifi Kamp Armen direşinde geride bırakılan bir aylık sürece ve tapu iadesi konusunda gelinen son noktaya ilişkin Beyoğlu Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği’nde bir basın toplantısı düzenledi.

“Görüşmeler Sadece Fatih Ulusoy’la Hükümet Arasında Sürüyor”

Kamp Armen Dayanışması üyeleri ve İHD Irkçılığa ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon temsilcisi Meral Çıldır’ın da katıldığı toplantıda, salona katledilen Hrant Dink ve Sevag Balıkçı’nın fotoğrafları ile, “Kamp Armen Ermeni halkına iade edilsin” yazılı dövizler asıldı. Toplantıda ilk olarak konuşan Nor Zartonk temsilcisi Sayat Tekin, direnişin 30’uncu gününde olduğunu ancak kampın iadesiyle ilgili halen bir gelişme olmadığını söyledi. Kampın, “mal sahibi” Fatih Ulusoy tarafından iade edildiği şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Tekin, “Bu haberleri yapanları kınıyoruz” dedi. Tekin, Gedik Paşa Ermeni Vakfı avukatları, Fatih Ulusoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve hükümet temsilcileri arasında devam eden görüşmelerin son bir haftadır sadece Fatih Ulusoy ve hükümet arasında sürdüğü bilgisini de verdi.

Kamp Armen Dayanışması adına konuşan Uraz Kaspar, kampın “mal sahibi” tarafından iade edildiği şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Ne kamp Armen iade edildi ne de ortada kazanılmış bir zafer var” sözleriyle direnişi sürdürdüklerini vurguladı. Kaspar, siyasi rant devşirmekle suçladığı AKP Milletvekili Adayı Markar Esayan’a da sert tepki gösterdi.

“Yeni Bir Kolektif Yaşam İnşa Etmeye Çalışıyoruz”

Ardından Kamp Armen Dayanışması adına yapılan basın açıklamasını Uraz Kaspar okudu. Direnişin 30’uncu gününde, dozerlerin bir yanını yıktığı, Hrant ve Rakel Dink ile bin 500 çocuğun emaneti olan Kamp Armen’i var güçleriyle korumaya çalıştıklarını söyleyen Kaspar, “30 gündür sadece kampın iadesini beklemedik. Aynı zamanda kamp binasında ve bahçesinde çocukların kampı yaptıkları irade ve ruhla yeni bir kolektif yaşam inşa etmeye çalıştık” dedi.

“Özverili Destekler Umudumuzu Filizlendirdi”

Direnişin başından bu yana Tuzla Sahilime Dokunma Platformu, İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması, Karadeniz İsyandadır Platformu, TMMOB, Kazova İşçileri, Limter-İş, Eğitim- Sen ve Tuzla tersane işçilerinin direnişin yanında yer aldığını belirten Kaspar, “İlk günden bu yana sürdürülen özverili destekler yeni bir dünyaya dair umudumuzu her gün biraz daha filizlendirdi” dedi.

“AKP Adayı Markar Esayan Siyasi Rant Devşirmeye Çalışıyor!Kamp İade Edilmedi”

Son dönemde, Kamp Armen’in iade edildiğine dair ortaya atılan iddiaların hiçbir gerçekliğinin olmadığını vurgulayan Kaspar, şöyle devam etti: “Ne kamp Armen iade edildi ne de ortada kazanılmış bir zafer var. Siyasi rant devşirmeye çalışan AKP Milletvekili Adayı Markar Esayan’ın kampın iade edildiği şeklindeki açıklamalarının tümünü yalanlıyoruz. Bu açıklamaya yer veren tüm yayın organlarını kınıyor ve kendilerini bu haberleri tekzip etmeye çağırıyoruz.”

“Kamp Armen Ermeni Halkına İade Edilene Kadar Direnişimiz Devam Edecek”

Kamp Armen’in koşulsuz, şartsız asıl sahibi olan Ermeni halkına iade edilmesi gerektiğini belirten Kaspar, “Başından beri bize ait olan kampımız ‘belirli şartlar öne sürülerek’, ‘bağış’ adı altında yine bizlere sunulmak isteniyor. Taleplerimizi tümüyle karşılanana kadar, her türlü koşulda direnişimiz devam edecek” diye konuştu.