Kahrolsun tekelci polis devleti!

04.09.2015

Canlı kalkanlara TSK engeli

3 Eylül gecesi Batman’ın Gercüş ilçesi kırsalına operasyon düzenleyen TSK ile HPG’liler arasında çıkan çatışma sabaha kadar devam etti. Gercüş Belediye Eşbaşkanları Zeynep Oduncu ve Abdülkerim Kayhan, DBP, HDP ilçe örgütleri ile KESK temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, Til Hesen köyünde toplanarak, canlı kalkan olmak için çatışma bölgesine gitmek istedi.

Til Hesen, Karmûtê ve Qamarînê köyleri arasındaki bölgede çıkan çatışmayı engellemek için gidenler, köy girişinde askerler tarafından zırhlı araçlar ile engellendi. Asker barikatıyla karşılaşan canlı kalkanlar uzun süre bekletildi ve direnişlerine orada devam etti.

Dersimliler “olağanüstü hâl”in

kaldırılması için açlık grevinde

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) , Dersim ve civarındaki 14 farklı bölgede yaklaşık bir buçuk aydır devam eden olağanüstü hal durumunun kaldırılmamasını protesto amaçlı açlık grevine başladı.

Dersim Dernekleri Federasyonu uzun süredir Dersim ve çevresini kapsayan olağanüstü hal durumunun kalkmamasını protesto etmek için açlık grevine gitme kararı aldı. Federasyon üyesi Rıza Bilir, Dersim coğrafyasındaki operasyonların bir an önce durdurulması, ormanların yakılmaması ve bölge halkının seyahat ve özgürlük hakkının geri verilmesi olduğunu söyledi. Bilir yasaklı bölgelerde insanlara baskı uygulandığını fakat baskıların sonuç vermeyeceğini ve yasak ilan edilen bölgeleri terk etmeyeceklerini belirtirken tüm sivil toplum kuruluşlarını ve vicdanı olan insanları grevlerine destek vermeye çağırdı.

Dersim’e giriş çıkışlar yasaklandı

keskin nişancılar her yerde

Dersim’de yaşanan devlet saldırıları 4 Eylül de  kent merkezinde bulunan karakola gerillalar tarafından düzenlenen silahlı eylemin ardından, eylemi düzenleyen gerillalardan birinin yaşamını yitirmesi, diğerinin ağır yaralanması ve polislerin halka yaylım ateşi sonucu biri 15 yaşında kız çocuğu olan 4 sivilin yaralanmasıyla  devam etti. Yaralanan sivillerden biri olan 32 yaşındaki Ayten Günhan kaldırıldığı Dersim Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen sabaha karşı hastanede yaşamını yitirdi.

 

05.09.2015

Cizre’de gece boyu çatışma:

4 kişi yaşamını yitirdi

4 Eylül tarihinde Cizre’de sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle birlikte halka yönelik ağır saldırılar devam etti. İlçeye  tank, panzer, top ve çok sayıda zırhlı araç ile binlerce polis, asker ve özel harekat timleri okullara ve belirli devlet kurumlarının lojmanlarına yerleştirildi. 150 zırhlı ve 50 otobüs ile gelen ve sayıları 300 civarında olduğu belirtilen özel harekatçı polislerinin İçişleri Bakanlığı’ndan özel talimat ile geldikleri iddia edildi.

Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ardından Nur mahallesinde zırhlı bir aracın mahalleye bomba atması sonucu 1’i ağır 3 kişi yaralandı. Yine mahallede konuşlanan keskin nişancılar tarafından vurulması sonucu ağır yaralanan Mehmet Emin Levent adlı yurttaş İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılmak istendi. Ancak hastanenin polis ablukasından bulunmasından dolayı tedavi için müdahale edilemeyen Levent yaşamını yitirdi. Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla İmret, 4 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

 

06.09.2015

Nusaybin’de polis

yaralının sedyesine tekme attı

Nusaybin’de yaşanan çatışmalarda polis tarafından vurularak yaralanan ve hayatını kaybeden Lokman Süne’nin hastaneye getirilirken görüntüleri yayınlandı. Görüntülerde bir polisin yaralıya tekme attığı görülüyor. Lokman Süne Nusaybin’de hastaneye kaldırıldığı esnada ambulanstan indirilirken etrafında bekleyen ve sivil giyimli, ellerinde uzun namlulu silahlar olan özel tim polislerinden biri tarafından şiddete maruz kaldı.

07.09.2015

Polis Cizre’de bir çocuğu daha katletti

4 Eylül’den beri sokağa çıkma yasağının olduğu Cizre’de tepelere konuşlandırılan zırhlı araçlardan mahallelere ateş açıldı. Cudi Mahallesi’nin tepelerine yerleştirilen zırhlı araçlardan polisin açtığı ateş sonucu 13 yaşında Cemile Çağırga adlı çocuk yaşamını yitirdi. Polis ablukası ve engelinden kaynaklı Çağırga’nın cenazesi evde dondurucuda bekletildi. Ertesi gün  görüşmeler sonucu cenaze, polisin tüm tehditlerine rağmen yüzlerce Cizrelinin elleri arasında hastane morguna götürüldü.

Aynı gün 12 yaşındaki Ö.B. keskin nişancılar tarafından hedef alınarak ağır yaralandı. Polis yaralı çocuğun hastaneye götürülmesini engellerken, ağır yaralı çocuk Cudi Mahallesi’nde bekletildi.

 

08.09.2015

Cizre’de halkın üzerine kurşunlar

yağıyor: 3 çocuk ağır yaralı

Cizre’de Uçaksavarlar ve otomatik silahlarla halk taranıyor. 8 Eylül tarihinde polisin otomatik silahlarla yaptığı saldırılar sonucu 1’i ağır 3 çocuk da yaralandı. Çocuklardan 9 yaşındaki M.B, HDP milletvekillerinin aradığı ambulansla Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, B.İ ve ismi öğrenilemeyen bir çocuk evlerine götürüldü. Olay yerine yakın bulunan ve polislerce olay yerine geçişleri engellenen HDP Milletvekilleri Sibel Yiğitalp ve Mahmut Toğrul’un ambulansı aramalarına rağmen Acil Servis ekiplerinin “Can güvenliğimiz yok” diyerek gelmediği öğrenildi.

 

09.09.2015

Batman halkı dayanışma için

Cizre’ye yola çıktı

Cizre’de 3 Eylül tarihinden itibaren devam eden katliamlar ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle 9 Eyül’de polis tehditlerine rağmen başta Şırnak olmak üzere çevre illerden HDP milletvekilleryle birlikte Cizre halkıyla dayanışma için yola çıkıldı. Batman’dan da araçlarla hareket eden konvoyun içerisinde Barış Anneleri, DBP-HDP Batman il ve ilçe örgütleri, HDP Batman Milletvekilleri Saadet Becerikli ve Ali Atalan da yer aldı. Irak’ın kuzeyinde yer alan Zaho’da bulunan yaklaşık 5 bin TIR şoförü kontak kapatarak Cizre’ye yürüdü.

9 Eylül tarihinde ağır silahlarla taranan Yafes Mahallesi’nde sabah saat 05.00 sularında polis kurşunu ile Özgür Taşkın (20) isimli yurttaş vurularak yaralandı. HDP milletvekillerinin defalarca çağırmasına rağmen ambulansın mahalleye girişine izin verilmedi. Yaralı bir şekilde bekleyen Taşkın saat 8.30 sularında kan kaybından yaşamını yitirdi.

 

10.09.2015

10 Eylül tarihinde Hakkari Valiliği’nin Yüksekova’da ilan ettiği sokağa çıkma yasağını özel harekat ablukası takip etti. Yüksekova halkı, mahallelerde olası saldırılara karşı kurulan barikat başlarında nöbet tutmaya başladı. Hakkari Valiliği’nin 23:30’dan itibaren Yüksekova için ilan ettiği sokağa çıkma yasağı, halk tarafından tepkiyle karşılandı.

 

11.09.2015

Amed’de polis:

“Sıkıysa gelin çatışalım!”

11 Eylül’de Amed’de merkez ofis civarında zırhı araçla bekleyen polis ortalığa rastgele gaz bombası atmaya başladı. Vatandaşlardan biri başına isabet eden gaz bombası nedeniyle yaralandı, çevreden gelen tepkiler üzerine polis “Karşıdan bağıracağınıza sıkıysa gelin çatışalım” diye bağırdı.

Cizre’de bir çocuk daha

sonsuzluğa uğurlandı

11 Eylül’de 7 gündür sokağa çıkma yasağının bulunduğu Cizre’de, Cudi Mahallesi’nde 10 yaşındaki çocuk Selman Ağar, keskin nişancılar tarafından vuruldu. Başından ağır yaralanan Selman Ağar güçlükle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Cizre’den kaçan doktor: TV’lere

inanmayın halkı bombalıyorlar!

Cizreli olan Şırnak Tabip Odası Başkanı Azad Karagöz, önceki gece 2 çocuğu ve hamile eşiyle birlikte Cizre’den gizlice kaçtıklarını kaydetti. Karagöz, “İçecek ve su yok. Olan az miktardaki su da bebeklere içiriliyor. İnsanlar susuzluktan kırılmak üzere. Evler arasında dayanışma da sağlanamıyor. Çünkü kimse kimsenin yanına gidip gelemiyor” dedi. “Bir çatışma değil, toplar atılıyor, hiçbir şey televizyonlarda anlatıldığı gibi değil, sesimizi duyurun” diye isyan eden Karagöz, 20’nin üzerinde sivil ölümün olduğunu kaydetti.

 

12.09.2015

Amed’de katledilen Ruken Demir

son yolculuğuna uğurlandı

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Fatih Mahallesi’nde 11 Eylül akşamı  Cizre’deki sıkıyönetim uygulamalarını protesto eden eyleme saldıran polislerin, zırhlı araçtan hedef alarak katlettiği 18 yaşındaki Ruken Demir’in cenazesi, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan otopsi işlemlerinin ardından 12 Eylül tarihinde  kadınların omuzlarında cenaze aracına taşınarak Yeniköy Mezarlığı’na defnedildi.

 

13.09.2015

Cizre’de yeniden sokağa çıkma yasağı

Şırnak Valiliği, 13 Eylül tarihinde Cizre’de ikinci kez sıkıyönetim ilan etti. İlçede 4 Eylül günü saat 20.00’de ilan edilip 12 Eylül günü saat 07.00’e kadar süren sıkıyönetim süresince 21 kişinin katledildiği ilçede 13 eylül tarihinde ikinci kez alınan sıkıyönetim kararının “ikinci bir emre kadar” süreceği açıklandı. Yasak 14 Eylül tarihinde kaldırıldı.

Katliam ;rovaları devam ediyor:

Sur’da sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 13 Eylül günü  Diyarbakır valililiğinin ilanıyla birlikte saat 5.00 itibari ile sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın hemen ardından polis ve özel harekatın ilçeyi kuşatarak saldırıya başladığı bildirildi. Yasağın ardından dayanışma için Sur’a girmeye çalışan binlerce kişiye polis saldırdı. Saldırı sırasında HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel polisin saldırısı bir cismin ayağına isabet etmesi sonucu yaralandı. Yasak 14 Eylül tarihinde kaldırıldı.

15.09.2015

14 yaşındaki Bünyamin’in

otopsi raporu tanıkları doğruladı!

10 Eylül günü Şırnak Nur Mahallesi’nde ikamet eden amcası Faruk İrci’nin evine giden ve orada kalan 14 yaşındaki Bünyamin İrci’nin, halka su taşırken özel harekatçılar tarafından infaz edildiği tespit edildi. Şırnak Devlet Hastanesinin otopsi raporunda, İrci’nin ölümünün çoklu ateşli silahtan kaynaklandığı belirtiliyor. Belgede, ateşlenen bu silahlar sonucunda  el kemikleri, kaburga ve kafatasında, ayrıca iç organlarında  oluşan kırıklar ve kanamalar nedeniyle vefat edildiği tespit edildi.

Ağrı’da canlı kalkan eylemi

yapanlardan 19 kişi tutuklandı

12 Eylül’de Ağrı Diyadin’de çatışmaları durdurmak için canlı kalkan eylemi yapanlardan aralarında HDP yöneticilerinin de bulunduğu 19 kişi tutuklandı. Dersim’deki ev baskınlarında ise 2 kişi gözaltına alındı. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen ve 15 Eylül de mahkemeye çıkarılan 25 kişiden, aralarında HDP Genel Merkez yöneticilerinin de bulunduğu 19 kişi tutuklanırken, 6 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Van’da çocuk katliamı

Van’da 15 Eylül gecesi  merkez Edremit ilçesine bağlı Şehit Fırat Mahallesi’nde polis zırhlı aracından açılan ateş sonucu katledilen 18 yaşındaki Vedat Balık, daha sonra kafası ezilerek yolun ortasına terk edildi.

 

16.09.2015

Diyarbakır Bağlar’da polis

13 yaşındaki çocuğu öldürdü

16 Eylül günü Diyarbakır Bağlar ilçesinde polisin rastgele açtığı ateş sonucu yaralanan 13 yaşındaki Ahmet Denli yaşamını yitirdi, 17 yaşındaki O.D. ise ağır yaralandı.

Şırnak Valisi’nin Cizre ordusu

4 Eylül’de sokağa çıkma yasağı ilan ederek Cizre’ye saldırı başlatan Şırnak Valisinin İçişleri Bakanlığı’na yazı gönderdiği açığa çıktı. Şırnak Valisi Ali İhsan Su’nun imzasını taşıyan 2 sayfalık yazıda, “kent genelinde artan terör ve toplumsal olaylara daha etkili müdahale ve olaylarla daha etkin mücadele edebilmek için emniyetin personel ve araç bakımından takviye edilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

 

18.09.2015

Hakkari’de

OHAL genişleyerek sürüyor

Hakkari Valiliği, Yüksekova ve Şemdinli’de bulunan birçok bölgeyi 21 Eylül ile 5 Ekim günleri arası “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan ederek, sivillerin giriş ve çıkışlarını yasakladı.

 

19.09.2015

Eş Başkanlar Batman’da

gözaltına alındı

Yaşanan çatışmaların önüne geçmek 18 Eylül akşamı Batman Sason’daki çatışma bölgesine giden Batman Belediyesi Eş Başkanları Sabri Özdemir ve Gülistan Akel’in de aralarında bulunduğu 83 kişi jandarma tarafından gözaltına alındı. Gözaltılara tepki gösteren HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, “Asker ve gerillaların ölmemesi için buradayız. HDP’nin barış mücadelesi kazanacaktır” dedi.21 Eylül tarihinde içinde eşbaşkanlarının da olduğu 26 kişi tutuklandı.

 

21.09.2015

Polis Nusaybin’de gazete dağıtımcısını başından yaraladı

21 Eylül akşamı Mardin’in Nusaybin ilçesinde HDP ve DBP tarafından Mitani Kültür Merkezi bahçesinde düzenlenen Cizre direnişi ve özyönetim ilanları kutlama şölenine polis gaz bombaları ile saldırdı. Saldırı esnasında Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerinin dağıtımını yapan Seyithan Çelik başından yaralandı. Çelik polisin yoğun saldırısı nedeniyle yaklaşık yarım saat kanlar içinde bekletilmesinin ardından yurttaşlar tarafından Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.Çelik tedavisinin sonlanmasının ardından 23 eylül tarihinde taburcu edildi

 

23.09.2015

Sokağa çıkma yasağı boyunca

Cizre’de 11 kadın düşük yaptı

Bölgede incelemelerde bulunan Mezopotamya Hukukçular Derneği Eşbaşkanı Gülşen Özbek, izre’de sokağa çıkma yasağı boyunca 11 kadının düşük yaptığını tespit ettiklerini ancak sayının daha fazla olduğunu belirtti. Özbek, ayrıca patlama sesleri arasında doğum yapan kadınların ise ciddi psikolojik sorunlar yaşadığını ifade etti.

 

24.09.2015

Cizre’de bombayla eli kopan Yusuf:

“Ben nasıl kalem tutacağım?”

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4 Eylül’de başlayıp, 12 Eylül sabahı sona eren sokağa çıkma yasağının son bulmasıyla evinin önünde yaşanan patlama sonucu 12 yaşındaki Yusuf Şık isimli çocuk sağ elini ve sol bacağını kaybetti. Hastanede kendine gelen Şık “Ben nasıl kalem tutacağım?” dedi.

Beytüşşebap’ta devlet 3 kişiyi katletti, 4 kişi de yaralı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Açık talimat verdim” dediği devlet güçleri bu kez 25 eylül günü Beytüşşebap’ı savaş alanına çevirerek, terör estirdi. Çarşı merkezinden köylere kadar birçok yeri havan topları ve zırhlı araçlarla tarayan devlet güçleri, 3 yurttaşı katletti, 4 yurttaş ise yaraladı. Yaralı polisleri almak için yola çıkan ambulans polis noktasında tarandı, ambulans şoförü yaşamını yitirdi.

 

27.09.2015

Bismil’de sokağa çıkma yasağından sonra katliam! 8 yaşındaki Elif Şimşek yaşamını yitirdi

27 Eylül günü Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde “sokağa çıkma yasağı” ile sıkıyönetim uygulamasına geçen polis ve askerler, Avaşin, Rojava ve Zap mahallelerini abluka altına alarak halkın üzerine ateş açtı. Yüksek binalara konuşlandırılan keskin nişancılar ise sivilleri hedef alırken, polis Avaşin (Dumlupınar) Mahallesi’nde Şimşek ailesine ait eve bomba attı. Bombalama sonucu evde bulunan 8 yaşındaki Elif Şimşek katledilirken, Pelda, Avaşîn, Bedia, Ahmet ve Mehmet Şimşek adlı kişiler yaralandı.  Elif Şimşek, 28 Eylül günü 2009 yılında trafik kazasında yaşamını yitiren babasının yanına defnedildi.

(Kaynak: direnisteyiz.net)