Kadınlar sokakta, darbelere de OHAL’e de “Hayır” dedi

Ankara
Ankaralı kadınlar, HDP Kadın Meclisi’nin “Biz kadınlar darbelere karşı özgürlüğümüzü savunuyoruz” çağrısıyla 29 Temmuz’da Tuzluçayır’da buluştu. Kadınlar sokakta, darbelere de OHAL’e de “Hayır” dedi.
Polislerin güvenlik önlemi aldığı alanda kadınlar da güvenlik noktalarında bekleyerek kendi güvenliğini sağladı. Birçok kadın örgütünün katıldığı alanda kadınlar dövizleriyle sözünü söyledi. Dövizlerde, “OHAL’e hayır” “OHAL’de kadınlar bir arada, direnişte” “Erkek egemenliği ilaçla çözülemez, hadım yasasına hayır” “Tecride hayır, müzakere hemen şimdi” “OHAL kalksın, müzakere başlasın”, “Darbelere hayır demokrasi hemen şimdi” “Özgürlüğümüzü savunuyoruz” sözleri yer aldı. Kadınlar bütün renkliliğiyle OHAL’e karşı alanda yer aldı.
Menbiç’i özgürleştirme operasyonunda IŞİD’e karşı savaşırken yaşamını yitiren Eylem Ataş kürsüden sürekli anılırken; Eylem’in yoldaşları, cenazesinin hala ailesine verilmemesine karşı, “Eylem Ataş’ı istiyoruz” yazılı dövizler taşıdı.
Pınar Aydınlar’ın söylediği türkülerin ardından sahneye çıkan HDP Ankara İl Eş Başkanı Birsen Kaya, 7 Haziran’da kadın iradesini yok sayan darbeci zihniyetin darbeyle karşı karşıya geldiğini vurguladı. Kaya, demokratik siyasetin olmadığı yerde çatışma silah ve gözyaşı olduğunu belirterek, “Kadınlar olarak sokaklar da olmaya devam edeceğiz. Kimse bizi toplumsal alanda yok sayamayacaktır” dedi. Daha sonra sahneye HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Leyla Birlik çıktı.
İstanbul
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Koordinasyonu ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, KJA’nın çağrısıyla bir çok kurumun katıldığı, Kadıköy’de “Darbelere karşı özgürlüklerimizi savunuyoruz” şiarıyla 31 Temmuz Pazar günü kadın buluşması düzenledi.
Kadınlara seslenen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, kadınların darbeye karşı, özgürlük için yan yana gelmesinin değerli olduğunu belirtti, “Umarım bütün Türkiye’nin bütün meydanları yan yana duran, omuz omuza veren bu kadınların yarattığı güzellikte buluşsun. Eğer bu zamana kadar meydanlarda kadınlar olsaydı, meydanlarda özgürlük olsaydı, meydanlar tanklarla işgal edilmeyecekti. Bu ülkenin dört bir yanında darbe saldırıları yaşanmayacaktı. Her türlü darbe karşısında her türlü zulüm ve ayrımcılık karşısında bizlere dayatılan eşitsizlik karşısında kadınların duruşu, omuz omuza mücadelesi, darbe ve OHAL rejimine karşı gücümüz olacak. Nasıl ki yüzyıllar boyunca kadınlar onuru ve hakları için hiçbir darbeye, darbeci düzene boyun eğmediyse bundan sonra da eğmeyecek” dedi.
Minbiç’te IŞİD’e karşı direnen kadınları selamlayan Yüksekdağ, “İşte bugün diyoruz ki; hiçbir darbe olmasın insanlığa karşı, siyasete karşı darbe olmasın, kadınların, insanların yaşam haklarına darbe olmasın, bu memleket hepimize yeter. Eşit bir şekilde özgürlüklerimizle bu topraklarda yaşamaya devam edebiliriz. Eğer başaramazsak, şerden ve beladan kimse kurtulamaz.
Eylem Ataş’a ve O’nun gibi direnen cesur ve özgür kadınlara bin selam olsun.” dedi.