“Kadın cinayetleri politiktir!” Öğrenciler Özgecan için sokakta

ÜNİVERSİTELER

Mersin Tarsus’ta katledilen 20 yaşındaki üniversiteli Özgecan Aslan için sıra arkadaşları eylem çağrısında bulundu. Üniversiteli kadınlar “Yasta değil isyandayız” diyerek eylemler yaptılar.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü’nde, üniversiteli kadınlar Özgecan Aslan için yaka kartı dağıtıp ardından açıklama yaptı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde üniversiteli kadınlar yaka kartı dağıtıp ses çıkarma eylemi yaptı.

Bursa’da Özgecan için açılan standa ÖGB müdahale etti.

Çukurova Üniversitesi’nde kadınlar Özgecan için yürüyüşte buluştular: “Yasta değil, isyandayız!”

Trabzon’da üniversiteli kadınlar Özgecan için yürüyüş yaptı.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde kadınlar yemekhane önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

Ege Üniversitesi’nden kadınlar Özgecan için yürüyüş yaptı.

Muğla Üniversitesi’nde kadınlar Özgecan’ın çığlığını duyurmak için Mavi Çatı’dan yürüyüş yaptı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde kadınlar, Özgecan için yürüdü. Kadın şiddetini, kadın katliamlarını konuştu.

Bilecik’te yasaklı alan olan AKP binasının önüne gelen üniversiteli kadınlar “Özgecan Aslan’ın katili AKP adaletidir” diyerek, burada ses çıkarma eylemi yaptı. Ardından Bilecik Valiliği önüne gelen kadınlar burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi

Çağ, Mersin ve Çukurova Üniversitesi öğrencileri Çağ Üniversitesi’nde Özgecan Aslan için binlerce kişiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi genç kadınlar, Özgecan için yürüdü.Fen Edebiyat Fakültesi önüne yürüyen kadınlar, açıklama yaptı. Açıklamada, “Kız kardeşimiz Özgecan için bugün sokaktayiz. Katiller her yerde. Evde, yatakta, okulda, sokakta. Özge ve onun nezdinde katledilen tüm kız kardeşlerimiz için adalet arıyoruz.

Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi’nde 16 Şubat’ta Kampüs Cadıları’nın çağrısıyla Don Quichotte’un da desteğiyle Özgecan Aslan için bir eylem gerçekleştirildi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı eylem Ziraat Fakültesi’nde başlayıp amfide okunan basın açıklaması ile sonlandırıldı.” Özgecan’ın katili devletin adaleti!”, “Kadın cinayetleri politiktir!” solaganları atıldı.

19 Şubat’ta bir eylem daha gerçekleştiren MKÜ’lü kadınlar saat 12.00 ye yapilan cagriyla Ozgecan ve arastirma hastanesine getirilen cihadci cetenin uzerinden cikan bomba icin ogrenciler ziraat fakultesi onunde toplandi. Buradan baslayan yuruyus ajitasyonlarla “ozgecan aslan olumsuzdur, katil devlet hesap verecek, cihatci ceteler universitemden defol, universiteler bizimdir bizimle ozgurlesecek, emperyalizm yenilecek direnen halklar kazanacak” sloganlariyla surerek butun fakulteler dolasildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde üniversiteli kadınlar Özgecan ve bugüne kadar katledilen tüm kadınlar için eğitim fakültesinde bir basın açıklaması yaptı. Ardından Özgecan’ın ve katledilen kadınların fotoğraflarının olduğu bir anma köşesi düzenlendi.

ANKARA

24 Şubat’ta öğle saatlerinde Özgecan için Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nden Güvenpark’a yürümek isteyen üniversiteli kadınlara polis biber gazları ile saldırmıştı. Saldırının ardından Kızılay’da tekrar bir araya gelen kadınlar Ziya Gökalp Caddesi üzerinden Güvenpark’a yürüyüşe geçti. Ancak polis burada da kadınların önünü kesti.Özgecan Aslan için her yerde isyanlarını büyüteceklerini söyleyen kadınlar Güvenpark’a doğru yürüyüşe geçerek polis barikatına yüklendi.

Sivil polisler kadınlara yumruklar ve tokatlarla, çevik kuvvet polisleri ise kalkanlar ve biber gazları ile saldırdı. Saldırıda çok sayıda kadın gazdan etkilendi.

ODTÜ’de yüzlerce kadın Özgecan için yürüdü.

Ankara Yüzüncü Yıl Mahallesin’de yürüyüşlerini sonlandıran kadınlar basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri ve öğretim üyeleri, yemekhanede alkışlı eylem gerçekleştirdi. Aslan’ın, kadına yönelik şiddet politikaları nedeniyle katledildiğini belirten genç kadınlar, yemekhane isminin Özgecan Aslan olarak değiştirilmesini istedi. Taleplerini iletmek için Rektörlük önüne yürüyüş gerçekleştiren kadınlar, “Kadın, yaşam, özgürlük” ve “Tacizsiz üniversite, tacizsiz ülke” sloganları attı.

İSTANBUL

İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi önünde toplanan İstanbul Üniversiteli kadınlar “Özgecan’ın katillerinden hesap soracağız” yazılı pankart açtı.

Marmara Üniversitesi’nde kadınlar Özgecan için anma köşeşi oluşturdu

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğrenci, akademisyen ve çalışanlar Özgecan için anma etkinliği düzenledi.

İÜ Edebiyat Fakültesi’nde üniversiteli kadınlar bir tacizciyi teşhir ederek üniversiteden kovdu

Kadir Has Üniversitesi’nde kadınlar, Özgecan Aslan için eylem yaptı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde kadınlar Özgecan için siyah giyindi

Gökçeada’da okuyan öğrenciler ve ada sakinleri Özgecan için sokağa çıktı.

Koç Üniversitesi’nde eylem yapıldı. “(D)Uyuyor musun, Katliam Var!” şiarıyla gerçekleştirilen kitlesel eylemde, Erkek egemen kapitalist sistemin; taciz, tecavüz ve katliamların azmettiriciliğine vurgu yapıldı. “Hepimiz Özgecan’ız öldürmekle bitmeyiz”, “ Kadınlar sokağa, eyleme, özgürleşmeye!” sloganları atıldı.

Bilkent Üniversitesi’nde de gerçekleştirilen eylemde, Ülkücü grupların eyleme alınmamasının ardından bazı öğrenci gurupları da eylemden çekildi, eylem Kaldıraç, HDK Bilkent, FKF Bilkent ve Bilkent Kadın Meclisi imzacılarıyla gerçekleştirildi. Erkek egemen sistemin katlettiği tüm kadınlar için saygı duruşu gerçekleştirildi.

Beykent Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’nde, Özgecan Aslan için anma ve yürüyüş gerçekleştirildi. Okul önünde okunan basın açıklamasının ardından Atatürk Meydanı’na sloganlarla yüründü.

Mimar Sinan Üniversitesi’nde oturma eylemi gerçekleştirildi.

LİSELER

Liseliler, Özgecan Aslan için eylemler yaptılar. Sınıfta tahtalara Özgecan yazdılar, panolara afiş astılar. Okullarına siyah giyinerek ve Özgecan’ın korkartını takarak gelen liseliler, birçok

ilde okulları boykot etti, derslere girmediler.

MALATYA

Malatya Lisesi’nden öğrenciler ellerinde dövizlerle İnönü Kapalı Çarşısı üstüne kadar yürüdü. Çeşitli sloganlar atarak cinayeti protesto eden

liselilere zaman zaman yolda yürüyen vatandaşlarda alkışlarla destek verirken grup kapalı çarşı üstüne geldiğinde çevredeki vatandaşlarda eyleme katıldı. Burada bir basın açıklaması gerçekleştiren öğrenciler “Kadına yönelik şiddete lise öğrencileri olarak karşı çıkıyor ve kınıyoruz’’ dedi.

ZONGULDAK

Zonguldak’ın çeşitli liselerinden toplanan yüzlerce liseli öğrenci ellerinde pankart ve dövizlerle İşçi Anıtı’ndan Valilik binasına kadar yürüdü.Gazipaşa Caddesi üzerinde yürüyüşünü gerçekleştiren liselilere caddede bulunan apartman ve işyeri sakinleri alkışla destek verdi.Ardından Valilik binası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

MERSİN

Liseli kadınlar, katledilen Özgecan Aslan için boykota çıktı. Okullarına siyah giyerek, yakalarına da Özgecan’ın fotoğrafını takarak giden liseli kadınlar, okul törenlerinde slogan attılar. Birçok okulda derslere girmeme kararı alan öğrenciler,

Özgecan’ın evine doğru yürüdü.Özgecan’ın mezun olduğu Mersin Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde de bugün eylem vardı.

Öğrenciler, dersleri boykot ederek okul bahçesinde eylem yaptı. “Özgecan Aslan ölümsüzdür” dedi.

Şevket Pozcu Kız Meslek Lisesi’nde okula siyah giyinerek gelen öğrenciler, okul bahçesinde “Özgecan için adalet istiyoruz” sloganı attı. Tevfik Sırrı Gür, Pozcu Anadolu ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri de bu sabah okullarının önünde bir araya geldi. “Özgecan Aslan ölümsüzdür”, “Özgecan’ın hesabı sorulacak” ve “Kadın cinayetlerini durduracağız” sloganları atan liseliler, dersleri boykot etti. Şevket Pozcu Kız Meslek Lisesi’nde okuyan öğrenciler öğle saatlerinde ise Özgecan için okullarını boykot etmek istedi. Okul müdürü, okulun çevik kuvvet çağırarak kapıları kapattı. Öğrencilerin kararlı direnişi sonrası kapılar açıldı. Öğrenciler, Forum AVM önüne yürüyerek burada eylem yaptı.

Türk Telekom Anadolu Lisesi öğrencileri Demokrasi meydanında toplanan liseliler,’’hepimiz özgecanız’’,’’kadına kalkan eller kırılsın’’ sloganları atarak Ordu Caddesine doğru yürüdü. Eylemcileri yoldan geçen vatandaşlar da alkışlayarak destek verdi.

ANTAKYA

Antakyalı liseliler Doğuş okulları önünde toplandı. Liselilerin çağrısıyla bir araya gelenler

Uğur Mumcu Bulvarı’na yürüdü. Uğur Mumcu meydanından Armutlu’ya doğru yürüyüş sürerken Armutlu halkı pencerelerden alkışlarla ve tencere tava ile eyleme katılanlara destek verdi. Ahmet Atakan sokağında liseliler ve kadınlar adına açıklamalar yapıldı. “Ahmet Atakan Ölümsüzdür’’ ve “Özgecan İçin adalet ya da kıyamet” sloganları gençliğin isyanına dönüştü. Armutlu’da Ahmet Atakan sokağından kent merkezine yürümek isteyen binlerce liseli ve halk polis barikatıyla karşılaştı.

Armutlu BP önünde bekleyen TOMA, akrep ve yüzlerce çevik kuvvet polislerine rağmen yürüyüş Yeloğlu Köprüsü’ne doğru devam etti.

Antakya halkı ve liseliler şiddetli yağmura rağmen Yeloğlu Köprüsü’nden geçerek Saray Caddesi’ne doğru sloganlarla ilerledi. Polislerin sürekli müdahalesi ve tacizine “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganlarıyla cevap verildi. Saray caddesinde “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “ Özgecan’a uzunan eller kırılsın” “Özgecan’ın katili AKP’nin adaleti” sloganları atıldı.

İSTANBUL

İstanbul’da Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Lisesi, İstanbul Güner Akın Lisesi, İstanbul Toki Atakent Lisesi, Kurtuluş Anadolu Lisesi, Suadiye Hacı Mustafa Tarman Anadolu Lisesi’nde öğrenciler oturma eylemi ve ders boykotu yaptı.

Sarıyer Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nde 20-25 kadın öğrenci Özgecan Aslan için siyah giydiği için bir süre okula alınmadı. Tören

sırasına siyah giyen kadın öğrenciler önce diğer öğrencilerden ayrılarak bekletildi. Daha sonra okul müdür yardımcısı gelerek öğrencilerin okul

numarasını aldı. Kadın öğrencilerden birisi “Bugün bizim için yas günü, bizi engellemeyin diyerek tepki gösterdi. Müdür yardımcısı ise bunun üzerine öğrencilere “Çok üzülüyorsanız gidin evinize

Fatiha okuyun” dedi. Öğrenciler yarım saat dışarıda bekletildi. Okuldan başka bir öğretmenin duruma tepki vermesi üzerine öğrenciler okula alındı.

Bahçelievler Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Özgecan için okul önünde eylem yaptı. “Tecavüz insanlık suçudur.

Özgecan’ı unutma” yazılı pankart açan öğrenciler Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü ve açıklama yaptı. Açıklamada, “Artık yeter, kadın cinayetleri son bulsun” denildi.

Kartal Hacı Hatice Bayraktar Anadolu Lisesi’nde pankart açan liselilere yönelik baskı politikası işleten okul idaresi bugün gün içerisinde eylem gerçekleştiren öğrencilere disiplin soruşturması açtı.Öğrencileri tek tek sorguya alıp ifade imzalattı.

Ataşehir Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nde öğrenciler, Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto etmek için siyah giyinerek okula geldi. Okul idaresi, siyap giyen öğrencilerin isimlerini not ederek, fişledi.

Esenyurt Lisesi ve Ali Kul Çok Programlı Lisesi, Özgecan için okullarını boykot etti. Derslere girmeyen öğrenciler, yoğun yağmura rağmen Esenyurt AKP İlçe Binası önüne yürüdü. Burada

bir açıklama yapan liseliler, sloganlarla Esenyurt Meydanı’na yürüdü.

Sarıyer Ali Akkanat Anadolu Lisesi, Güner Akın Anadolu Lisesi, öğrencileri de Özgecan için sıralarında eylem yaptı.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa’da Özgecan Arslan için protesto gerçekleştirildi. Liseliler adına konuşan Özge Altuntaş, Türkiye’de her gün 22 kişinin tecavüze uğradığını söyleyerek, “Bu tecavüzlerin çok az bir kısmı açığa çıkarken, belki binlerce, on binlerce ise toplumsal baskı ve böyle vakalarda kadını suçlu gösteren erkek egemen zihniyet nedeni ile gizli kalıyor. Üzeri örtülüyor’’ dedi.

İZMİR

İzmir Bornova Hatice Güzelcan Anadolu Lisesi öğrencileri Özgecan Aslan için dersleri boykot etti.

ADANA

Adana Çukurova Elektrik Meslek Lisesi ve Adana Seyhan Rotary Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen eylemlerde öğrenciler sloganlarla ve okula astıkları pankartlarla Özgecan’ın katilinin devlet olduğunu ifade ettiler. Öğrencilerin ve

öğretmenlerinde destek verdiği eylemde, Özgecan’ın katilinin kapitalist sistemin özünde aranması gerektiğini söyleyen öğrenciler, Kadına yönelik şiddetin giderek artmasının nedeninin de devletin uygulamış olduğu faşist politikaların bir sonucu olduğunu vurguladılar.

ANKARA

Ankara Tınaztepe Anadolu Lisesi’nde engelleme yaşandı. Okul yöneticileri, sınıfları dolaşarak Özgecan Aslan için okula siyah giyinerek gelen öğrencilerin ismini aldı. Öğrencileri tehdit eden yöneticiler, “Yarın da böyle gelirseniz, hepinizi disipline veririm” tehditinde bulundu.

Ankara Suzan Mehmet Gönç Lisesi’nde de liseli kadınlar, okula siyah giyinerek geldi. Kadınlar, Özgecan’ın fotoğraflarını bütün okula dağıttı.

Öğrenciler, Özgecan’ın fotoğraflarını yakalarına taktı.

Keçiören’de bulunan Kalaba Anadolu Lisesi’nde de kadınlar, Özgecan’ın fotoğraflarının bulunduğu kokartları yakalarına taktı. Okul yönetimi, tokart takan öğrencileri ve onlara destek veren öğretmenlere tehditler savurdu. Okul müdürü, öğrencilerin siyaset yaptığını söyleyerek, “Sizin yaptığınız siyaset. Eğer benim elime geçerseniz canınızı yakarım, defol” dedi. Öğretmenler, öğrencilerine destek oldu, yakalarındaki kokartları çıkartmadı.

Tuzluçayır Anadolu Lisesi’nde okuyan kadın öğrenciler de ders boykotu yaptı. Özgecan için siyah giyinerek okula gelen liseli kadınlar, okul bahçesinde sloganlar atarak oturma eylemi yaptı.

BURSA

Bursa Görükle Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenciler okul tahtalara yazı yazarak “Özgecan’ı unutturmayacağız” dedi.

ANTALYA

Antalya Lisesi’nden kadın öğrenciler de okul bahçesinde Özgecan Aslan için slogan attı.