“Kabataş’ta kriz yaratmayın, 20 bin imzaya kulak verin”

İBB tarafından “Kabataş Martı Projesi” olarak bilinen transfer merkezi projesi için 28 Temmuz’da kapatılması planlanan, fakat demokrasi mitingleri gerekçe gösterilerek bir hafta daha açık kalacağı duyurulun Kabataş İskelelerinde 27 Temmuz günü basın açıklaması yapıldı.
27 Temmuz Çarşamba günü Kabataş İskelesinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu masada yüz yüze topladığımız imzalar 20 bin oldu, bunları geçen Cuma İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ilettik. İnternet üzerinden de çok sayıda imza toplandı. Adalar halkı, Setüstü halkı, Kabataş halkı, İstanbul halkı Kabataş’ı beton çölüne çevirecek bir proje istemiyor. İBB’yi, 20 bin imzayla sunduğumuz taleplerimize saygı duymaya davet ediyoruz.”
Kenti trafik kaosuna boğmayın
“İBB, iskeleyi kapatma tarihini 1 hafta ertelediğini açıkladı. Kendilerini tebrik ediyoruz, doğru yola geldiklerini görüyoruz. Gelin bu yaz sıcağında, ülkenin bu kaotik ortamında, kenti trafik kaosuna boğmayın.”
“Yaklaşık iki haftadır İstanbullulara ücretsiz ulaşımın nasıl olduğunu gösterdiniz, Kabataş’ta bir ulaşım krizi yaratmayın, beton çölüne çevirmeyin. Bugün yaptığınız açıklamada elimizdeki görsellerin gerçeği yansıtmadığını söylemişsiniz. Biz bu görselleri İBB’nin sitesinden, anlaştığınız mimar Hakan Kıran’ın projesinden aldık. Varsa başka bir projeniz şeffaflıkla, koruma kurullarıyla, halkla paylaşın ve o zamana kadar da Kabataş’ı kapatmayı ağzınıza almayın.”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kabataş Martı Projesi için 28 Temmuz’dan itibaren iskelenin kapatılacağını ilan etti. ‘Kabataş Transfer Merkezi’ olarak sunulan Martı Projesi denize dolgu, kıyı çizgisine martı şeklinde yapı öngörüyor. Dolmabahçe-Fındıklı kara ulaşım trafiği beton dalış tünelleriyle yeraltına alınıyor. Kabataş’a 83 bin metrekarelik beton bir meydan yapılıyor.
kuzeyormanlari.org