İzmir’de ulaşım “çilesi” katlanarak büyüyor: 90 dk. uygulaması yok, geçici sistem bilet

İzmir’de sene başında yapılan %6’lık zammın ardından ulaşım giderek kötüleşiyor. Son olarak Elektronik temassız akıllı kart hizmetini Kentkart adlı firmadan alarak Kartek adlı firmaya veren Büyükşehir Belediyesi, zararın tamamını vatandaştan çıkarmaya çalışıyor.

İzmir’de KentKart adlı firma bayilere verilen payı yüksek tuttukları gerekçesiyle ihaleyi kaybettiğini açıkladı. Bu durumun İzmir’de yaşayan vatandaşları ilgilendiren kısmı ise hemen ertesi gün patlak verdi. Kentkart dolumu yapılmıyor, cihazlar kartları okumuyordu. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen talimatla herhangi bir ulaşım aracına bindiğinde kartı okunamayanlar ücretsiz olarak ulaşım hizmetinden faydalandı.

Fakat devam eden günlerde İzmir Büyükşehir Belediye tarafından sorunun giderilememesiyle ilgili açıklama yapılarak Kentkart adlı firmanın sistem şifrelerini değiştirdiği iddia edildi, firma ise böyle bir şeyin olmadığına dair açıklama yayımladı.

“Filler tepişir çimenler ezilir”

İzmir’de yaklaşık 1 haftadır yaşanan bu problemden dolayı “Her problemde olduğu gibi bu problemin de bir sorumlusu vardır. Ve bunun bedeli, mutlaka sorumlu ya da sorumlulara yansıtılacaktır.” diyen Kocaoğlu yönetimindeki Büyükşehir Belediyesinin kaybı milyonlarla ölçülüyor, haliyle bu zararı karşılamak için vatandaşın cebine yüklenmekten başka çare bulunamadı.

Şuan da kullanılmakta olan İzmir’de kart öncesi kullanılan kağıt bilet sistemi… Şoförler, kartı geçersiz olanları geçtiğimiz günlerde otobüslerden indirmişti. Şimdi ise aktive edildiği ve bakiye yüklendiği halde cihazların okuyamadığı kartlar için herkes bilet almak zorunda. Metro, İzban, otobüs ve vapurlara konulan siyah bilet kutuları yeniden ortaya çıktı. Elinde bulunan kartına para yükleyenler, sistem değişiminin ardından aktivasyon yaptıranlar bir de cihazların kartlarını okumaması durumunda bilet almak zorunda bırakıldı. ESHOT şoförleri ve metro istasyonlarınca satılan biletlerin fiyatı Tam 2,00 TL, Öğrenci 1,00 TL şeklinde düzenlenmiş.

Cihaz arızaları, kart dolu olsa dahi “bakiye yetersiz”,”kullanımda değil”,”geçersiz kart” şeklinde uyarılar veriyor. İndirimli ücret düşmesi gerekirken tam ücret düşüyor ve İzmirlileri en çok bunaltan ise varolan 90 dakika uygulaması çalışmıyor.

90 Dakika Uygulaması yok, ulaşımdaki yeni aktarma sistemi hala devrede

Aziz Kocaoğlu’nun “12 Şubat 2007’de başlayan ve kent içi ulaşımda ücretsiz aktarma olanağı sağlayan sistem, dar gelirli vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla uyguladığımız önemli bir sosyal proje niteliği taşımaktadır ve bundan vazgeçmemiz mümkün değildir. Hemşehrilerimizden, her seçim öncesinde ortaya atılan ‘90 dakika kaldırılıyor’ şeklindeki iddialara itibar etmemelerini rica ediyorum”dediği 90 dakika uygulaması, ilk ücret ödenen ulaşım aracından sonra 90 dakika içerisinde yapılan binişlerde ücretsiz geçişi sağlayan bir sistem. Özellikle geçtiğimiz aylarda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya sokulan aktarma merkezli ulaşım sistemi nedeniyle İzmir’de kısa mesafeler dahi 2-3 aktarmayla gidiliyorken her binişte 2,00 veya 1,00 TL ücet ödeniyor. 90 dakika uygulamasının kalkması ise İzmir halkında büyük tepkilere neden oldu.

Direnişteyiz.net