İzmir’de onbinler HDP mitinginde buluştu

 

Program HDP İzmir İl Eş başkanlarının konuşmalarıyla başladı. Başkanların İzmir halkına yaptığı kardeşlik ve barış çağrılarının ardından Yunanistan’dan Gelen konuk Yiannis Bournous konuşmak üzere kürsüye davet edildi. İzmirlilerin büyük bir coşkuyla karşıladığı SRYZA temsilcisi, Anadolu halklarını selamlayarak konuşmasına başladı.  Ardından Yunanistan’da yapılan değişikliklere; eğitim, sağlık, ulaşım gibi konularda SRYZA’nın yaptığı yeniliklere dikkat çeken Bournous, Bursa’da direnen metal işçilerini de selamlamayı unutmadı. İzmir’den aday gösterilen tüm vekiller sahne programın ilerleyen saatlerinde sahneye çağırıldı. Pınar Aydınlar, Mustafa Yalçıner, Ayşe Erkek, Bahattin Canbeyli, Ahmet Önerge, Hülya Gülgör, Melike Arı, Bayram Ercan, Ülkü Yalçınkaya, Ayşe Fırtına Özen, Kamil Ağaoğlu, Müslüm Doğan, Eylem Yıldız, Zeki Gül, Pınar Türk, İbrahim Akın, Semra Uzunok, Berrin Esin Kaya, Süleyman Gündüz, Dilek Bakış, Özer Akdemir, Sinan Uğur, Şehnaz Baba Aktaş ve Hamdi Öztürk HDP seçim şarkıları eşliğinde tek tek İzmirlileri selamlayarak sahneye çıktı.

İzmir milletvekili adaylarının ardındansa Selahattin Demirtaş, kendisine gösterilen yoğun ilgi nedeniyle yaklaşık yarım saat gecikmeli olarak sahnede yerini aldı.

Bizler ise alana “EMEKÇİLER – HALKLAR – KADINLAR – GENÇLER BİZ DE VARIZ DEMEK İÇİN OYLAR HDP’YE” pankartıyla Alsancak Sevinç Pastanesi önünde kortej halinde mitinge geçildi. Miting de ise HDP çağrısının bulunduğu bülten dağıtımı ve yayın şatışları gerçekleştirildi.

Alana ise açtığımız “HRANT’LA ERMENİ, ROBOSKİ’DE KÜRT, SİVAS’TA ALEVİ… HALKLARIZ BİZ KARDEŞİZ” pankartı yoğun ilgi gördü.