İzmir’de gençlik örgütlerinden “Suruç için Adalet” talebi

ESP İl Başkanlığında yapılan basın toplantısında, Gezi’den, Kobane’ye köprü olmak isteyen 33 gencin, 20 Temmuz 2015’te, AKP-IŞİD işbirliği ile katledilişinin üzerinden bir yıl geçtiği vurgulandı. 20 Temmuz 2015 tarihinin aynı zamanda 7 Haziran seçimleri öncesinde başlayan saldırıların Suruç katliamı ile yeni boyut kazandığı, savaşın dönüm noktası olduğu ifade edildi. Açıklamada, “Saray darbesinin tarihi, Saray’ın halklara, eşitlik ve özgürlük isteyenlere karşı da başlatmış olduğu savaşın tarihidir” denildi. Suruç katliamının ardından, 10 Ekim’de Ankara’da, Sur, Cizre ve diğer Kürt illerinde gerçekleştirilen katliamlara vurgu yapılarak, savaş konseptinin nasıl organize edildiğinin altı çizildi.

Açıklamada, “Tıpkı 16 Mart 1978’de gerçekleşen Beyazıt katliamı gibi, tıpkı Bahçelievler katliamı gibi Suruç katliamı da gençliği teslim almak, gençliğe diz çöktürmek için organize edilmiştir. Biz gençlik örgütleri olarak biliyoruz ki Suruç katliamı sadece SGDF’li dostlarımızı, SGDF’li yoldaşlarımızı hedeflememiştir.” denilerek, hedefin gençliğin birleşik ve ortak mücadelesi olduğu ifade edildi.

Suruç’un birinci yıl dönümünde,  “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet kampanyasının gençlik örgütleri olarak yan yana ve omuz omuza durarak, büyük bir dayanışma ruhu içerisinde” örgütlenmesi çağrısı yapıldı ve talepler açıklandı.

“Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet diyerek sürdüreceğimiz kampanyanın talepleri bütün gençlik örgütlerinin ortak talebidir.” denilerek, “Suruç katliam dosyası üzerindeki gizlilik kararı kaldırılsın, Suruç katliamının sorumluları yargılansın, Suruç katliamının belgeleri açıklansın, Amed-Suruç-Ankara katliamlarının ilişkisi açıklansın.” talepleri sıralandı. Talepler için sokakta, meydanlarda, imza kampanyalarıyla ve her türlü mücadelenin verileceği vurgulandı.

Basın toplantısının akabinde, Kıbrıs Şehitleri Alsancak’ta bir araya gelen gençlik örgütleri, bildiri dağıtımı gerçekleştirdi.