İzmir’de 1 Mayıs pikniği

İç Güvenlik Yasası’nın meclisten geçmesiyle devletin saldırılarının artması ve en son İstanbul Valiliği’nin 1 Mayıs için pazar yerleri ve cami oto- parkını eylem alanı olarak göstermesinin ardından 1 Mayıs’ta Taksim’e çağrılar devam ediyor.

Kaldıraç, AKA-DER Alsancak Şube, İşçi Gazetesi ve Özgür Lise’nin “Direniş Öğretir, Örgüt Özgürleştirir” şiarıyla düzenlediği, 19 Nisan’da ‘Güneşin sofrasında, dostların arasında buluşuyoruz’ diyerek tüm İzmir halkına seslendiği 1 Mayıs pikniği Sarnıç piknik alanında gerçekleştirildi. Saat 10.00’da başlayan pikniğin yapılacağı alanın etrafına “Halkla- rın Ortak Mücadelesini Büyütmek için AKA-DER’le 1 Mayıs’ta Taksim’e”, “Liselilerin Yeri İşçi Sınıfının Yanıdır, Özgür Lise Saflarında 1 Mayıs’ta Taksim’e”, “Sömürü, Savaş, Yıkım… Sosyalizm İçin İleri, 1 Mayıs’ta Kaldıraç’la Taksim’e”, “Taşeronlaştırma, Güvencesiz Çalışma, Sendikasızlaştırma, Yok Sayıl- ma, İşçi Cinayeti… Özgürtsüzsen Hiçsin, Örgütlen! İşçi Gazetesi ile 1 Mayıs’ta Taksim’e”, “Özgür Bir Yaşam İçin Pedallıyoruz, Yaşasın 1 Mayıs, Biji 1 Gulan” yazılı pankartlar asıldı.

Coşkuyla başlayan pikniğe Alternatif Yaşam Bisiklet Topluluğu’nun (AYBİT) Konak’tan Sarnıç’a bisikletle gelerek katıldı. Saat 12.00’da sahne alan Alevi Yol Kültür Derneği Ulukent Şubesi bağlama korosu da müziğiyle pikniğe renk kattı.

 

Piknikte halat çekme, yumurta taşıma gibi oyunlar oynanırken yumurta taşıma ve bilgi yarış- ması gibi yarışmalar da düzenlendi. Bilgi yarışma- sında Anadolu tarihine, direnişlere, işçi sınıfına ve 1 Mayıs’ın tarihine ilişkin sorular soruldu.

Pikniğe katılanların hep birlikte hazırladığı yemeğin ardından bir Kaldıraç dergisi okuru, Bekir Kilerci ve Nazım Hikmet’in Ahmed Arif’in şiirleriy- le hazırladığı dramatizasyonu sergiledi. Gösterimin ardından 1 Mayıs ve Taksim’in önemi konulu bir forum düzenlendi.

Forumda söz alan bir liseli yarının işçi sınıfı olduklarına dikkat çekerek “Liselilerin tüm talep- lerini haykırmak ve işçi sınıfının yanında olduğunu göstermek için 1 Mayıs’ta Taksim’de olması gerekir. Sesimizin en gür çıkacağı yer orasıdır.” diye konuştu.

İşçi Gazetesi okuru bir işçi ise 1 Mayıs’ın nasıl daha kitlesel geçebileceğine değindi. “Okey oyna- dığımız kahvede yanımızdaki bir işçiye, Taksim’in ne olduğunu anlatabilmeliyiz. Bunun en iyi yolu ise komiteler kurarak 1 Mayıs’ı örgütlemek ve kitlesel

bir şekilde Taksim’de olmaktır.” diyen konuşmacının ardından AYBİT adına söz alan bir aktivist “Hayatta kalabilmek için doğaya ihtiyacımız var. Kapita- lizmde yaşadığımız müddetçe de doğanın ayakta kalabilmesi için bize ihtiyacı olacak” diyerek talana, yağmaya karşı olan herkesi 1 Mayıs’a çağırdı.

AKA-DER Kadın Faaliyeti üyesi bir kadın söz alarak tacizle, tecavüzle, şiddetle, kadın cinayetle- riyle mücadelenin ancak kadınların örgütlü gücüyle olabileceğini belirterek “Kadınların özgürlüğü ancak işçi sınıfının kurtuluşuyla mümkündür. Buradaki tüm kadınları AKA-DER Kadın Faaliyeti saflarında 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırıyoruz” dedi.

Manisa’dan pikniğe gelen bir İşçi Gazetesi okuru halkların direnişinden bahsederek “Emper- yalizmin ve kapitalizmin saldırılarına cevap verme- nin tek yolu örgütlülüktür. Halklar sömürüye karşı hep birlikte 1 Mayıs’ta Taksim’de olmalıdır” diye konuştu.

1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na yapılan çağrılar- la gün boyu coşkusunu ve canlılığını kaybetmeyen piknik, çekilen halayların ardından sona erdi.