İzmir Kitap Fuarı TÜYAP’a kiralandı

İzmir Kitap Fuarı 18 Nisan’da açıldı, fakat birçok değişiklikle… Bu değişikliklerden biri daha az ilerici yayın evinin bulunması, stant fiyatlarının yüksek olması oldu. Sebebi ise İzmir Büyükşehir Belediyesinin kitap fuarını 5 yıllığına TÜYAP’a kiralamış olması.
Konuyla ilgili İzmir Kültür-Sanat Bileşenleri fuar kapısı önünde bir basın açıklaması
gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan Ali Fuat Karagöz kitap fuarının TÜYAP gibi anonim bir şirkete kiralanmasının nasıl sonuçlar doğuracağından bahsetti.
Karagöz: “Şirketlere devredilen fuarın amacı, şirketlerin doğası gereği kar olacaktır. Bu durum kitap ve yayın evlerine ayrılan stantların birim fiyatının yükseltilmesi, ekonomik gücü sınırlı veya zayıf, devrimci, sosyalist yayın evlerinin kendilerine yer bulamaması anlamına gelmektedir.

Bilim, sanat, kültür alışverişlerinin aracı olan ilerici yayın evlerinin dışlanmasıyla kalmayacak, aynı zamana ücretsiz olarak demokratik, mesleki, kültürel faaliyetlere yönelik kurulmuş ve çalışmasını sürdürmekte olan yapılara verilen mekanın daraltılmasına da yol açacaktır. İlk seneden bu alan daraltılmıştır da…” diye konuştu.
Karagöz, kitap fuarlarının ticari anlayışlara kurban edilmesinin önüne geçilmesini, bunun yerel yönetimlerce kamusal bir sorumluluk olarak algılanmasını ve gereğinin yapılmasını talep ettiklerini dile getirdi. Kültür Sanat bileşenleri içerisine Kaldıraç
Yayınevi, AKADER, Amargi, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, Mine Bademci Kültür Merkezi, Adalı Bilim ve Kültür Sanat Merkezi, Kürdi-Der gibi yapılar da yer alıyor.