İzmir Emniyeti’nin gözaltı hamlesi boşa düşürüldü!

Halkapınar’da otobüse binmek için bekleyen okurumuza yaklaşan iki sivil polis okurumuza kimlik sormuş ardında ise karakola gitmeleri gerektiğini belirterek gözaltı yapmaya çalışmışlardır. Bu durum karşısında okurumuz gözaltı sebebinin, suçunun ne olduğunu sormuş ancak “karakolda öğrenirsin” denilerek geçiştirilmeye çalışılmış ve gözaltı yapılmaya çalışılmıştır.

Kimlik göstermeyen okurumuz Gökhan Şafak, polisin bu gözaltı ısrarı karşısında; bu durumun keyfi olduğunu, İç Güvenlik Paketinin İzmir’de fiili olarak uygulanmaya çalışıldığını, bir suçunun olmadığını, devrimci ve de Kaldıraç Dergisi okuru olduğunu, devrimcilerin polisler tarafından suçlu gibi gösterilmeye çalışıldığını yüksek sesle ifade ederek gözaltına direnmiştir. Okurumuzun polisin gözaltı tavrını teşhir eden bu konuşması karşısında çevrede birikenlerde duruma tepki gösterip gözaltını engellemeye çalışmışlardır. Okurumuzla beraber halkın tepkisi karşısında İzmir Emniyetinden sivil polisler gözaltı yapamadan olay yerinden uzaklaşmıştır.

Daha 4 gün önce bir başka okurumuza yönelik benzer gözaltı hamlesi İzmir Emniyeti’nin özelde Kaldıraç okurlarına genelde ise devrimicilere yönelik baskılarının devam ettiğinin göstergesidir. Uzun bir süredir okurlarımıza yönelik takip, taciz, ev aramaları, gözaltı ve tehditler, korkularının itirafıdır.

Kendi korkusunu topluma yaymaya çalışan ve devrimci çalışmaları engellemeye çalışan bu baskılar karşısında tavrımız nettir;

Korkularınızı gerçeğe çevireceğiz. Farklı metodlarla kurmaya çalıştıkları baskılar ve engellemeler karşılık bulmayacaktır.

Kaldıraç İzmir

17.03.2015