İzmir, Barış Mitingi’nde buluştu

Gündoğdu meydanında kurulan platformdan İzmir barış bloku eş sözcüleri selamlayarak miting açılışını yaptılar.

Daha sonra platforma çıkan Barış annesi “Dünya Barış Gününü kutluyouz  Ben size Cumhurbaşkanını şikayet edeceğim. Başbakanken açılım olacak dedi, bütün belediye başkanlarını, yöneticilerimizi içeri aldı. Biz ona karşı ses kalmayacağız. Biz sonuna kadar barış diyeceğiz. Biz seni yine başkan yaptırmayacağız, biz sana savaşı da yaptırmayacağız. Bütün halklar el ele versin bu savaşı durdursun” dedi

Barış annesinde sonra kürsüye çıkan egeli köylüler ‘Kardeş savaşının şehidi olmaz’ , ‘Yörük anasıyım, barışın aynasıyım’ ve  ‘Ege doğu el ele’ yazılı dövizler açtılar.

Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren Uğur Çolakın annesi Gülsüm Çolak’’ Benim gibi bu acıyı yaşayan çok anne var, asker annesi, gerilla annesi gibi. Madenci yakınlarına olarak barışıa çağrı yapmak boynumuzun borcu. Bizler de o annelerin, babaların acısını yaşadık, her ölümde de yaşıyoruz bunu. Bugün, her gün yaşanan ölümlerin tek sorumlusu bu iktidardır. Sana savaş yaptırmayacağız, davamızı savunduğumuz gibi barışı da savunacağız.’’dedi.

En son sahneye çıkan HDP İzmir milletvekili  Ertuğrul Kürkçü’’ayyip Erdoğan kendi iktidarsızlığını bize savaşla ilan etti. Biz de barışı ilan ediyoruz. Kendisine baş komutan ünvanını giydiren Erdoğan bu savaşı kime karşı ilan etti. Halk olarak savaştan yana bir cumhrbaşkanına ihtiyacımız yok. Bu savaşı ilan edenler tarihin her yerinde olduğu gibi yenilecekler. Onlara diz çöktüreceğiz. Bizim mücadelimiz kardeşliği egemen kılarak olmalıdır. şimdiden söylemek istiyoruz. Bu seçim savaşla barış arasında olacak ve barış  kazanacak..’’ dedi .İzmir barış bloku bileşenleri temsilcilerinin sahneye çıkıp kitleyi selamlamasıyla miting sona erdi.