İzlanda’da On Binler Yolsuzlukları Parlamento Önünde Protesto Etti

Sızdırılan 11,5 milyon belge başbakanın, Panama menşeili hukuk firması Mossack Fonseca tarafından kurulan paravan bir şirketin sahibi olduğunu ifşa etmekle kalmadı, aynı zamanda içişleri ve ekonomi bakanlarının da yolsuzluğa karıştıklarını ortaya koydu.

Alman Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesinin haberine göre Progressive Parti başkanının, çeşitli zenginlerin, eski üst düzey bankerler ile en az bir üst düzey hükümet danışmanının da bu şirketlerle ilişkisi var.

 

Halk öfke içinde 

İzlanda hala ülkenin üç büyük bankasının çökmesine sebep olan 2008 krizinin etkileri ile boğuşuyor. Muhalefet Panama belgelerinin ifşa olmasının ardından başbakanın ve hükümetin istifasını istedi. Binlerce gösterici ise 4 Nisan Pazartesi günü başkent Reykjavik sokaklarını doldurarak yolsuzlukları protesto etti. Halk bankerlerin derinleştirdiği krizden ve 2008’de ülke bankalarının yaşadığı büyük çöküşten sonra uygulanan kemer sıkma politikalarından hükümetleri sorumlu tutuyor. İzlanda Üniversitesinde sosyoloji profesörü olan Stefan Olafsson, Financial Times gazetesine verdiği demeçte ‘halkın öfke ile kaynadığını’ ifade etti.

 

İzlanda’da Başbakan İstifa Etti

Panama Belgeleri’nin sızdırılmasıyla İzlanda Başbakanı David Sigmundur Gunnlaugsson’un vergi ve para kaçıranların listesinde olmasının ortaya çıkmasının ardından on binlerce kişi başkent Reykjavik’te toplandı. Kitle parlamento önünde kadar “Hükümet istifa” sloganları ve pankartıyla yürüdü. İzlanda Devlet Televizyonu, Panama Belgeleri’nde ismi geçen İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson’un istifa ettiğini açıkladı.

 

Kremlin: “Panama Belgeleri’nin Ana Hedefi Putin, Belgeleri İnceleyenler CIA Ajanları”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, sızdırılan belgelerin ana hedefinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olduğunu söyledi.

“Bu belgelerde başka liderlerin isimleri geçse de bu saldırının ana hedefi ülkemiz ve kişisel olarak Putin” diyen Peskov, belgelerin amacının iki yıl sonra devlet başkanları seçimlerinin gerçekleşeceği Rusya’daki durumu istikrarsızlaştırmak olduğunu belirtti.