İZENERJİ işçileri  greve ‘5 kala’ anlaştı 

İzmir’de yaptıkları kitlesel eylemlerle gündem olan İZENERJİ işçilerinin mücadelesi sonuç verdi. İşçilerin üyesi olduğu DİSK’e bağlı Genel İş sendikası 2 nolu şube yönetimi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağladı. Varılan anlaşma ile işçilerin, sosyal haklar ile birlikte yüzde 20.5 oranında zam alacağı açıklandı.

‘İşçi iradesi esas alındı’

Yapılan anlaşma ile ilgili Genel-İş binasında basın açıklaması yapan 2 nolu şube başkanı Taner Şanlı, yaklaşık 6 ay boyunca sürdürdükleri kararlı mücadelenin sonuç verdiğini ve anlaşmaya varıldığını açıkladı. Şanlı, “Tek bir kararlılığımız vardı o da işçilerimizin iradesi dışında hiçbir gücün irade olamayacağıydı. Arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu bu sürecin tamamlanması yönünde görüş bildirdi. Biz de temsilciler kurulunu toplayarak bu irade doğrultusunda uzun soluklu mücadelemizi neticelendirdik. İşçiler 14.5 zam alırken sosyal haklar ile bu oran 20.5 olarak ortaya çıktı. İlerleyen günlerde bu kararı İzmir Büyükşehir Belediyesi ile protokole yansıtacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ şirketinde 3600 dolayında işçi çalışıyor. Toplu sözleşmede varılan anlaşmaya göre en düşük işçi maaşının 1804 liraya yükseldiği belirtildi.

Haziran ayında işveren konumundaki belediye giriş kapısına grev kararını asan İZENERJİ işçileri, anlaşma sağlanamasaydı bayram sonrası greve çıkacaktı. Yapılan anlaşma ile grev koşulları da ortadan kalkmış oldu.

İşçi Gazetesi / 15 Temmuz 2015