İÜ’de rektör, polis, ÖGB saldırıyor, üniversiteliler direniyor!

Devletin sokağa çıkma yasağı ilan ettiği ve katliama giriştiği Silvan için Edebiyat ve Hukuk Fakultelerine Silvan’la dayanışmak, direnişi örmek için afişler ve pankartlar asıldı. “Bu bez Silvan’da hayat kurtarıyor” yazan pankartın altına polisler için kemikler bağlandı. Okula giren polis ve ögb kemiklerin bağlı olduğu pankartı söktü. Saldırı sırasında afişleri söküp öğrencileri de gözaltına aldılar.

12 Kasım

Üniversite öğrencilerini direniş komitelerinde örgütlenmeye çağıran afişler ve ozalitler asıldı. G20 toplantısı ve Silvan ablukasına karşı afişler yapıldı.

Üniversite girişinde bulunan özel güvenlikler cezalandırıldı. Eylem sırasında özel güvenlik kulübesinin camları kırıldı, bir güvenliğin telsizine el konuldu.

13 Kasım

Mezopotamya Kültür Kulübü’nün örgütlediği “Demokratik Özyönetim” paneli için gelen HDK Eşsözcüsü Sebahat Tuncel ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, rektörlüğün kararı ile okula alınmadılar.

Haberi alan öğrenciler panelin olacağı hukuk fakültesinden ana kapıya yürüdüler, öğrencilerin dışarıya çıkmasına izin verilmedi. Panelistlerin ve dışarıdan gelen öğrencilerin önü, çevik kuvvetle kesildi. Sebahat Tuncel ve Kamuran Yüksek öğrencilerle birlikte oturma eylemine başladı. Polis kalkanlarla meydandan sürmeye çalıştı. İçeride bulunan öğrenciler kapıya yüklendiler, özel güvenlik birimleri öğrencilere saldırdı. 2 ögb burada hafif şekilde yaralandı.

Aralarında Kaldıraç okurununda bulunduğu 20’ye yakın öğrenci gozaltına alındı.

16 Kasım (Özyönetim paneli)

Hemen her gün çok sayıda çevik kuvvet polisi, siviller ve ögb’nin girdiği üniversitemizde yine afişler söküldü standlara müdahale edildi.

Devrimci Gençlik Birliği DGB’nin pankartının indirilmesine karşı polise direnen aralarında iki Kaldıraç okurunun da bulunduğu altı öğrenci darp edilerek gozaltına alındı. Polisler üniversiteden çıkınca sökülen afişlerin yerine yenileri asıldı. Gözaltılar akşam saatlerinde Vatan Emniyet Müdürlüğü’nden serbest bırakıldılar.

25 Kasım

Edebiyat kantininde dergi gazete kitap standı açıldı, afişler asıldı. Polis okula girdi afişleri indirdi, öğrenciler polisleri afişleri sökerken alkışlayarak ve sloganlarla protesto ettiler.

26 Kasım

Gozaltılar bizi yıldıramaz!

Yaşasın devrimci dayanışma!

Rektör, polis, ögb saldırıyor, üniversiteliler direniyor!

Sadece iki ayda İstanbul Üniversitesi’ne 11 polis saldırısı oldu ve 66 öğrenci gözaltına alındı.

Ankara katliamı öğrenci boykotlarına katılan ve afiş asan, duvarlara yazı yazan, etkinliklere katılan 50 öğrenciye de soruşturma açıldı. Neredeyse her gun okula polisler giriyor giriş kapılarında özel güvenlik çanta ve dedektörlü arama yapıyor standlara müdahale ediliyor.

Bu, üniversiteye kalıcı şekilde polisin yerleştirilmesinin, devrimci sosyalist öğrencilere baskı uygulanmasının, siyaset yasağının bir yoludur.

Bu uygulamalara karşı direneceğiz, afişlerimizi asmaya, standlarımızı kurmaya devam edeceğiz.

İçeride ve dışaarıda savaşı tırmandıran devletin yerelde üniversiteye yansıması, darp, gozaltı, işkence, tutuklama oluyor.

Ama unutmasınlar ki, bizim üniversitemiz Deniz Gezmiş, Taylan Özgür, Büşra Mete, Polen Ünlü’nün ve onlarca kizil karanfilin okuduğu okuldur.

Katillere geçit vermeyeceğiz!

Ferman devletin üniversiteler bizimdir!