İşten Atılan Borcam İşçileri Aileleri İle Birlikte Eylemde

Ereğli’nin Terzi  Köyü sınırları içerisinde bulunan Borcam Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş Ereğli Alacaağzı Kuvars Kumu Üretim Tesisleri önüne anneleri, eşleri, çocukları ve akrabaları ile gelen işçiler, işten atılmaları protesto etti.

‘Sendika hakkımız engellenemez’ , ‘Borcam işçisi taşeron istemiyor’,  ‘İşten atıldık, işimizi geri istiyoruz’ yazılı dövizler taşıyan işçiler; “Borcam şaşırma sabrımızı  taşırma”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Dev Maden-Sen örgütlenme uzmanı Mustafa Alkış, Borcam’da yaşanılan süreç hakkında bilgi verdi. Borcam’da yaklaşık 7 yıldır çalışan işçilerin bir hafta önce sadece sendikaya üye oldukları için işten atıldıklarını belirten Alkış, işyeri şefinin kendisini bir işçiye dövdürüp fotoğraflarını çekerek darp raporu aldığını, işçilerin anayasal hakkı olan sendikalaşmalarının küfür, hakaret ve tehditle engellenemeyeceğini söyledi.

İşçilerden Turgay Eraslan’ın annesi Yaşare Eraslan da oğlunun izin dönüşünde müdürleri ve amirleri tarafından azarlandığını ve iş gösterilmeden işveren tarafından yeniden izne çıkarıldığını ve oğlunun hakkını sonuna kadar koruyacağını söyledi.

Dev Maden Sen / 14 Nisan 2016