İştebrak katliamı eylemlerle kınandı

Antakya

Antakya emek ve demokrasi güçleri, Suriye’nin İdlip kentine bağlı Cisr eş-Şuğur kasabasına

bağlı İştebrak Köyü’nde cihatçı çeteler tarafından gerçekleştirilen Alevi katliamını yürüyüşle protesto etti.

Eğitim-Sen Antakya Şubesi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, “Sivillere yönelik her türlü saldırıyı, katliamı kınıyoruz” pankartı ile Saray Caddesi’nde yürüyerek Ulus Künefeciler

Meydanı’nda açıklama yaptı. KESK Hatay Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Atıf Kılıç, emperyalizm ve AKP hükümetinin işbirliği yaparak, ‘Eğit donat projesi’ çerçevesinde Antakya Serinyol’da bulunan Serinyol Askeri Kışlası’nda ‘cihatçı’ grupları eğitip, silahlandırarak, Suriye’de katliamlar yaptırdığını söyledi.

AKP hükümetinin Suriye’deki farklı etnik ve mezheplere dönük tehditleri kışkırttığını kaydeden Kılıç, AKP’nin politikaları ile Türkiye ve başta Antakya’yı savaşın merkez üssü haline getirdiğini belirtti. Çetelerin Kobanê, Rakka, Hama, Humus, Maan, Akra, Lazkiye ve daha birçok yerde gerçekleştirdiği katliamlara yenilerini eklediğini vurgulayan Kılıç, katliamların Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye tarafından desteklendiğini ifade etti. Kılıç, katliamlara karşı mücadele edeceklerini ve AKP hükümetinin katliamları kışkırtan politikalarını teşhir edeceklerini ifade ederek, savaştan medet uman yayılmacı dış politikalara ve emperyalist müdahalelere karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

HDP PM Üyesi Bereket Kar ise, AKP’nin 7 Haziran seçimleri öncesi ülkeyi savaşa sokmayı amaçladığını belirterek, halkları demokrasi mücadelesinde birlikte mücadele etmeye davet etti.

Konuşmaların ardından kitle 10 dakikalık oturma eylemi yaptı.

 

Samandağ

Hatay’ın Samandağ’da binlerce kişi İştebrak

Katliamı’nı protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Samandağ halkı yürüyüşün ardından kent merkezinde Abdullah Cömert Alanı’nda toplandı.

Eyleme HDP Hatay milletvekili adayları, Hatay bağımsız milletvekili adayı Refik Eryılmaz, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, demokratik kitle örgütleri, sendikalar, dernekler ve bölge esnafı da eyleme destek verdi.

Eylemde sık sık Arapça sloganlar atılırken, Samandağlılar katliamı lanetledi. Abdullah Cömert Alanı’nda kurulan serbest kürsüde çeşitli konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda İştebrak Katliamı’nı yapan cihatçıların AKP tarafından eğitilip donatıldığına dikkat çekilirken, Hatay’ın AKP eliyle bu çetelerin üssü haline dönüştürüldüğü vurgulandı.

 

Maraş

Maraş’ın Pazarcık ilçesinde Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Pazarcık Şubesi öncülüğünde, Suriye’nin İdlib kentine bağlı İştebrak köyünde Alevilere yönelik yapılan katliam yürüyüşle protesto edildi. Temsilcilik binasından Cico Parkı’na kadar düzenlenen yürüyüşe Eğitim Sen, HDP yöneticileri ile Maraş Milletvekili adayları ve DBP destek verdi. Çok sayıda yurttaşın sloganları ile katıldığı yürüyüşte, katliamı kınayan dövizler taşındı. Cico Park’ında Eğitim-Sen Şube Temsilcisi Bazo Çiftepala yaptığı açıklamada, tüm dünyaya seslenerek, işgalci, katliamcı çetelerin inanç ve etnik yapılarından dolayı halklar ve inançlar üzerindeki katliamlarına sessiz kalmamasını istedi. “Sessiz kalmak bir insanlık suçudur” diyen Çiftepala,

“İŞİD, El-Kaide, El-Nusra ve uzantılarına başta Türkiye Hükümeti olmak üzere silah ve her türlü lojistik destegin kesilmesi gerekiyor. Ortak bir yaşama inanarak başaracağız. Kobanê’de başardık, Türkiye’de başaracağız, Ortadoğu’da başaracağız’ dedi.

 

Mersin

Mersin Alevi Platformu da, Forum AVM havuz başında yaptıkları basın açıklaması ile katliamı lanetledi. “Suriye’de Alevi soykırımına hayır” pankartının açıldığı açıklamaya HDP Milletvekili Adayı Özlem Şen, HDP il yöneticileri, demokratik kurum temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Sıklıkla “Yaşasın halkların kardeşliği”, “kahrolsun faşizm”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganları atılırken, katliamı kınayan Kürtçe, Türkçe ve Arapça dövizler açıldı.

Mersin Alevi Platformu adına açıklamayı yapan Hasret Bahçecioğlu, Lazkiye, Humus,İdlip,Hama, Maan,ve İştebrak’ta Alevilerin katledildiğini kaydederek, “Ölümlere karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunuyoruz. Yezide karşı Hz, Ali, Hasan, Hüseyin’den Fatıma’dan aldığımız dirençle yürüyor ve herkesi bu zulüm coğrafyasında ışık olmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

Yapılan açıklamanın ardından söz alan HDP Milletvekili Adayı Özlem Şen, El Nusra ve DAİŞ çetelerinin Türkiye’de AKP tarafından

desteklendiğini söyledi. Eğit Donat kamplarında devlet tarafından yetiştirilen çetelerin Ortadoğu’da halkların başına bela edildiğini söyleyen Şen, yaşanan Alevi katliamında baş sorumlunun AKP olduğunu vurguladı.

İzmir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Karabağlar İlçe Örgütü ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Karabağlar Şubesi, El Nusra Cephesi’nin İştebrak’ta gerçekleştirdiği Alevi katliamlarını protesto etmek amacıyla Karabağlar ilçe binası önünde basın açıklaması düzenledi. Yurttaşların

yanı sıra HDP İzmir Milletvekili Adayı Ayşe Fırtına Özen’in de katıldığı açıklamada sık sık “Yaşasın inançların özgürlüğü” ve “Yaşasın halkların eşitliği” sloganları atıldı.

Grup adına açıklama yapan HDP Karabağlar ilçe örgütü üyesi Dilan Yetişmiş, Ortadoğu’yu kana bulayan faşist çetelerin bu kez de Türkiye ordusunun desteğiyle İştebrak’ta Alevi halkını hedef aldığını söyleyerek, “El Nusra Cephesi İştebrak köyüne acımasızca saldırarak kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere onlarca Alevi’yi katletti. Mazlum

halkları ve inançları katleden zihniyetler şunu çok iyi bilsin ki; Ortadoğu’da ve Türkiye’de bu katliamların bir daha gerçekleşmeyeceği günü yaratana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Katliam yapan zihniyetin destekçisi olan AKP’nin kirli siyasetini kınıyoruz” dedi.

Açıklama “Alevi halkı yalnız değildir” sloganları ile sona erdi.

 

İstanbul

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Alevi Kültür Derneği, Alevi Bektaşî Federasyonu, Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi, Demokratik Alevi Derneği, İstanbul Arap Alevi Gençlik Meclisi, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB cihatçı çetelerin Hatay sınırında gerçekleştirdiği Alevi katliamını protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya HDP ve CHP milletvekili adayları da destek verdi.

“Katliamlara sessiz kalma suça ortak olma” ve “Sessiz kalma katliamlara ortak olma” pankartı açan eylemciler, Arapça “Seccel seccel ena Arabi,

seccel seccel ena Alevi” (Kaydet kaydet ben Arabım, kaydet kaydet ben Aleviyim) ve “Emperyalizm yenilecek, direnen haklar kazanacak” sloganları attı.

KESK, DİSK, TTB ve TMMOB adına açıklama yapan Turgut Yokuş, faşist dinci IŞİD çetelerinin gerçekleştirdiği katliamın izlerinin hala tazeliğini koruduğu belirtti. Bu defa da Türkiye’nin eğitip donattığı cihatçı çetelerin Alevileri katlettiğini

ifade eden Yokuş, “Katliamların aktörleri değişse de ardındaki akıl değişmemektedir. Bilinmelidir ki bu cani sürüsüne ‘yabancı savaşçı’ diyenler, tırlar dolusu silah gönderenler, kısaca bu çeteleri eğitip donatanlar tetiği çeken el kadar bu katliamlardan sorumludur” diye konuştu.

Alevi dernekleri adına konuşma yapan Sezin Yalıncaklı da, sarayların ancak yürek yüreğe vererek yıkılabileceğini söyledi.

İstanbul Arap Alevi Gençlik Meclisi adına konuşma yapan Seher Eriş, devletin ve çetelerin kendisine benzemeyeni katlettiğini belirtti: “Keseb’de Ermenileri, Lazkiye ve Maan’da Alevileri, Şengal’de Ezidileri, Kobanê’de Kürtleri, Cisr eş-Suğur’da Sünnileri katletti. Çığlık olup yankılanacak seslerimiz, her sokakta ve öfkemiz direnişimiz olacak. Her seferinde yeniden haykıracağız.”

Ankara

Demokratik Alevi Dernekleri Federasyonu üyesi bir grup, Alevilerin yoğun bir şekilde yaşadığı İştebrak Köyü’nde cihatçı çetelerin 54 Alevi

yurttaşı katletmesini protesto etmek için Mithat Paşa Caddesi’nden Yüksel Caddesi’ne yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş esnasında dernek üyeleri “Sus!..

Sessiz ol Aleviler katlediliyor…” pankartını açıp sık sık “Halklara eşitlik inançlara özgürlük”, “Katil El Nusra işbirlikçi AKP” ve “Suriye halkları yalnız değildir” sloganları attı.

Yüksel Caddesi İnsanlık Anıtı önünde yürüyüşlerini tamamlayan grup burada basın açıklaması yaptı. Murat Işık, AKP hükümetinin çeteci gruplar ile işbirliği yaptığına değinerek, “Maalesef ki yaşadığımız ülkede iktidar olan AKP mezhep zemininde yaklaşarak Lazkiye, İştebrak, Hama, İklime, Kobanê, Şengal, Ninova ve Telafer gibi yerlerde Alevi, Arap, Türkmen, Kürt ve

Ezîdî katliamlarına lojistik destek vererek destek olmaktadır” şeklinde konuştu.

Hükümete seslenen Işık, AKP hükümetinin Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren çeteci gruplardan lojistik desteğini geri çekmesini ve katliamlara ortak olmaktan vazgeçmeye çağırdı. Erdoğan ve AKP hükümetinin Alevi toplumuna yaklaşımını eleştiren Işık, “Ülkemizde de yaşanabilecek bir iç çatışmanın tek sorumlusu olarak ayırım yapan, Alevileri dışlayan, yok sayan ve miting meydanlarında

hedef gösterip, toplumumuzu mezhepsel çatışması zemininde çekmeye çalışan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP İktidarı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Dersim

Dersimliler de İştebrak Katliamı’nı protesto etti. Eylemde, katliamdan AKP’nin sorumlu olduğu belirtildi.

“Katil DAİŞ, işbirlikçi AKP” sloganlarıyla Sanat Sokağı’ndan Seyit Rıza Meydanı’na yürüyen kitleye esnaf da alkışlarla destek verdi.

“Suriye’de Alevi katliamı var, insanlık ölürken sessiz kalma” yazılı pankartın taşındığı eyleme, HDP Dersim Milletvekili Adayı Edibe Şahin, Dersim Belediye Eş Başkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul da katıldı.

Dersim Ermeniler ve Aleviler Derneği (DERADOST) Başkanı Serkan Sariataş, katliamların sorumlusunun AKP olduğunu ifade ederek, Ortaçağ gericiliğinin en ilkel ve gaddar halini temsil eden

bu terörün, her yerde insani tüm değerleri yok ettiğini belirtti. Sariataş, “Vahşet şebekesinin temsil ettiği akıl dün Kerbela’da, Çaldıran’da, Dersim’de, Sivas’ta, Maraş’ta, Çorum’da, Lazkiye’de bugün ise Suriye ve Ortadoğu’nun hemen her yerinde

boy gösteriyor. Ortadoğu’da geliştirilmeye çalışılan siyasal İslam’a ve katliamlara karşı sessiz kalmayacağız” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından kitleye seslenen Alevi Dedesi Kadir Bulut, Suriye’de yaşanan zulme karşı dua etti. Duanın ardından kitle Seyit Rıza Heykeli önünde mumlar yaktı.

(direnişteyiz.net, 2 Mayıs2015)