İstanbul ve Ankara baro seçimleri yapıldı

İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde 22-23 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen İstanbul Barosu Genel Kurulu’nda, ilk gün, İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ın kürsüye çıktığı sırada, katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin fotoğraflarını taşıyan avukatlar sloganlarla kürsüyü işgal etti. ÖHD üyesi avukatlar, Tahir Elçi fotoğrafları ile sahneye çıkarak “Tahir Elçi Onurumuzdur” sloganları attı. Baro’nun Tahir Elçi’nin katledilmesinin ardından sessiz kalmasına ve Kocasakal’ın ırkçı yaklaşımlarına tepki gösteren avukatlara salonda bulunanlar da sloganlara katılarak ve alkışlarla destek verdi.

Yeni başkan Mehmet Durakoğlu

İstanbul Barosu Başkanlık seçiminde, 36 bin 483 üye seçmenden 23 bin 921’i oy kullandı. Seçimde, 13 bin 19 oy alan Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı avukat Mehmet Durakoğlu birinci oldu. Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Several Ballıkaya Çelik 3 bin 423 oy ile ikinci, Hukukun Üstünlüğü Platformu adayı Mehmet Sarı 3 bin 40 oy ile üçüncü, Avukat Hakları Grubu adayı Ömer Kavili 2 bin 740 oy ile dördüncü ve İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Ali Rıza Kaplan da bin 699 oy ile beşinci oldu.

Avukatlardan İsmail Kahraman’a protesto

Oy kullanmak için Genel Kurul’a katılan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar grubu üyesi bir grup avukat tarafından, daha önce Che Guevera hakkında yaptığı açıklama nedeniyle ‘Hepimiz Che’nin yoldaşlarıyız’ sloganı atılarak protesto edildi. Oy sayımı sırasında ise Hukukun Üstünlüğü Platformu üyesi avukatların “Hak yol İslam yazacağız” sloganları atması üzerine, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu ile Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu birleşerek, “AKP Baro’dan defol” şeklinde slogan atarak karşılık verdi. Bunun üzerine iki grup arasında arbede çıktı. Gruplar arasındaki gerginlik diğer avukatların araya girmesi ile son buldu.

Ankara Barosu’nda yeniden Demokratik Sol dönemi

Ankara Barosu’nun 64. Genel Kurulu, genel seçim havasında tamamlandı. 15-16 Ekim tarihlerinde yapılan Genel Kurul’da seçimleri ‘Demokratik Sol’ listesi ile oyların yarısına yakınını alarak mevcut başkan Hakan Canduran kazandı.

Baroya kayıtlı 14 bine yakın avukattan 10 bininin oy kullandığı seçimde, Demokratik Sol grubundan Canduran 5 bin 19, Baroda Birlik Grubu adına AKP’li Mehmet Ali Şahin’in oğlu Cem Şahin bin 313, Milliyetçi Avukatlar adına Fazıl Çağrı Kuş bin 40, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar grubundan Nuray Özdoğan 939, Savunma Hareketi’nden Gökçe Bolat 552, Baroda Reform Hareketi’nden Ali Selek 390, Önce İlke DSA Grubu’ndan Erol Aras 229 ve Bülent Turhan Gündüz 18 oy aldı.

Yüksel’e ‘işkenceci’ tepkisi

Önceki genel kurullarda tepki gösterilen eski DGM savcısı Nuh Mete Yüksel’in yeniden seçim alanına gelmesi avukatların tepkisine neden oldu. Avukatların protestoları ile karşılaşan Yüksel, “Avukat değil işkencecisin” sloganlarıyla protesto edilerek genel kurulun yapıldığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden çıkarıldı.

AKP’li Cem Şahin’den binlerce liralık seçim harcaması

Seçim alanı olarak kullanılan Ankara Üniversitesi içi ve çevresinde ise eski TBMM Başkanı, eski Adalet bakanı ve AKP milletvekili olan Mehmet Ali Şahin’in Baroda Birlik Grubu adayı olan oğlu Cem Şahin’in seçim kampanyası damga vurdu. Ankara Büyükşehir Belediyesi adına katıldığı davalar ile bilinen Şahin’in, üniversite çevresinde bulunan billboardlar, binalar ve yüzlerce bayraklarla yaptığı seçim yatırımı diğer adayların çalışmaları yanında dikkat çekti. Seçimler için binlerce liralık yatırım yapan Şahin’in bu çalışmalarına Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar grubunun başkan adayı Nuray Özdoğan, “Bizler reklam şirketi değiliz. Kimilerinin babasının siyasi iktidardaki gücünü kullanarak belediyenin billboardlarını kiralamak suretiyle, avukatlık kanununda yer alan reklam yasağına aykırı bir şekilde reklam yapılmasını eleştiriyoruz. Seçim alanı dışında billboardların kiralanarak reklamın yapılması yasalara aykırı. Bu konuda disiplin soruşturması başlatılması gerektiğini savunuyoruz. Önce biz hukuka uymak zorundayız.” diyerek tepki gösterdi.

Kaynak: direnişteyiz, 28 Ekim 2016