İstanbul – Taksim – 1 Mayıs – Yarın daha güzel olacak…

İstanbul güne sabahın erken saatlerinden itibaren devletin yoğun önlemleriyle başladı. Taksim yönüne giden metro, metrobüs seferleriyle vapur seferleri iptal edildi. 1 Mayıs alanına ulaşmak isteyen emekçiler kendi tuttukları araçlarla ya da yaya olarak toplanma alanları olarak belirlenen Şişli ve Beşiktaş’a ulaşmaya çalıştı. Birçok noktada polisin otobüslere el koymasına rağmen emekçiler yürüyüşe geçerek 1 Mayıs alanına doğru harekete geçti.

Taksim’de ilk olarak Türk-İş heyeti temsil heyetiyle anma düzenleyerek anıta çelenk bıraktı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay iktidardan Taksim 1 Mayısı üzerindeki yasağın kaldırılmasını talep etti. Alana temsili olarak katılmak isteyen bazı küçük grupların kısa süreli girişlerine izin verildi. Günün ilk gözaltı haberi Beşiktaş’ta toplanma alanına giden bir öğrenicinin çantasında gaz maskesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmasıyla geldi. Süleyman Çelebi’nin müdahalesiyle öğrenci serbest bırakıldı.

İlk polis saldırısı ise otobüslerine el konulunca E-5 üzerinde yürüyüşe geçen Eğitim-Sen’lilere oldu. Aynı anda Beşiktaş’taki toplanma alanına gitmek isteyen gruplara Yıldız mevkiinde saldırı başladı. Bu sırada bir grup KP üyesi koşarak Taksim Meydanı’na girdi. Eylemcilerin tamamı gözaltına alındı. KP’liler gözaltına alınırken bir polisin olay yerinde eylemcinin çevresinde bulunan bir köpeğe tekme attığı görüldü. Çatışmalar Okmeydanı, Şişli, Yıldız bölgelerinde şiddetlendi.

İşçi cinayetlerinde katledilen işçiler için cenaze namazı kılan Anti-kapitalist Müslümanlar Fatih Camiinden Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe izin verilmedi. Bu arada İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok Taksim’e gelerek polisin önlemlerini kontrol etti. Okmeydanı’ndaki çatışmalar sürerken mahalleye özel harekat timleri geldi. Polisin burada gerçek mermi kullandığı iddia edildi.1 Mayıs komitesi, bazı milletvekilleri ve çeşitli kitle örgütü yöneticileri ve üyeleri Beşiktaş Meydanı’nda toplandı. Konfederasyon başkanları Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun

sözlerini hatırlatarak ellerinde karanfillerle Taksim’e yürüyeceklerini açıkladı. 1 Mayıs Komitesinin polisle yaptığı pazarlıklardan sonuç çıkmayınca burada toplananlara da biber gazı, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırı başladı.

Halaskargazi’de polis barikatı önünde Nakliyat-İş basın açıklaması yaptı.

Beşiktaş’taki toplanma alanına gelen HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da biber gazından etkilendi. HDP milletvekili Sabahat Tuncel de biber gazından etkilendi. Beşiktaş’ta müdahale sırasında aralarında yazar Emrah Serbes’in de bulunduğu onlarca kişi yaralandı. Serbes, yakın arkadaşı oyuncu Rıza Kocaoğlu’nun yardımıyla bir kafeye

götürüldü. Twitter’dan Emrah Serbes’in durumunun iyi olduğunu duyuran Kocaoğlu, annesine de ”

İyiyiz anne ! ” mesajı attı. Taksim Meydanı’nda pankart açmak isteyen iki eylemci de gözaltına alındı.

Kırmızı yelekli polisler

Öte yandan İstanbul’daki yoğun polis önlemleri arasında dikkat çeken kırmızı yelekli polislerin şehir dışından getirilen polisler olduğu belirlendi. Bu yeleklerin şehir dışından gelen polislerle İstanbul’da görevli polisleri ayırt etmek için kullanıldığı öğrenildi.

Taksim’de yapılması planlanan kutlamaları engellemek için İstanbul’da ulaşım seferlerinin durdurulduğu ve polis önlemleriyle kentte yaşamın kilitlendiği 1 Mayıs’ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Taksim’de miting yapmak demek tüm İstanbul’u felç etmek demek, buna izin vermeyiz” dedi, İstanbul’daki 1 Mayıs yasağını savundu.

Gün sonunda avukatlar tarafından oluşturulan kriz merkezinden 250’nin üzerinde gözaltı olduğu bilgisi paylaşıldı