İstanbul Atatürk Havalimanı’nda IŞİD katliamı

Meydana gelen saldırıda 41 kişinin hayatını kaybettiği, yaralanan 130 kişinin tedavilerine devam edildiği valilik tarafından açıklandı.

“Emareler DAEŞ örgütünü işaret etmekte”
Havalimanına ziyarette bulunan Başbakan Binali Yıldırım saldırıya ilişkin, açıklamalarda bulundu: “Şu ana kadar tespit edilen vefat sayısı 36 artı 3 canlı bomba. Yaralılarımız var. Yaralılarımızın birçoğu hafif yaralı ama çok az sayıda durumu biraz daha ciddi olan yaralılarımız da mevcuttur. Tedavileri büyük titizlikle sürdürülmektedir. Güvenlik güçlerimizin yaptığı tespitler, terör eyleminin DAEŞ örgütünce gerçekleştiğini işaret etmektedir” dedi.

Yayın yasağı
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, Başbakanlığın talebi üzerine, İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde meydana gelen patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi.
Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği de, Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen saldırı sonrasında yazılı ve görsel basın, sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada, her türlü haber, röportaj ve olay görüntülerine ilişkin yayın yasağı getirilmesine karar verdi.
CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın haberine göre, istihbarat birimleri saldırıdan 20 gün öne devletin ilgili birimlerini IŞİD’in saldırı düzenleyebileceği yönünde uyardı. Habere göre, uyarı metninde Atatürk Havalimanı’nın ismi de bulunuyordu.
HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen canlı bomba saldırısıyla ilgili ortak açıklama yaptı:

‘IŞİD’e karşı daha fazla mücadele ve dayanışma’
“Beyrut’tan Reyhanlı’ya, Suruç’tan Paris’e, Bağdat’tan Kobani’ye, Tunus’tan Brüksel’e, Ankara’dan İstanbul’a, Irak’tan Suriye’ye kadar çok geniş bir coğrafyada insanlık suçu işleyen IŞİD’e karşı daha fazla mücadele ve dayanışma içinde olmamızın önemi açıktır.”
‘Destek veren hükümetlerin sorumluluğu büyük’
“Bu yapıların bu kadar rahat saldırılar yapabiliyor olmasında, bunlara destek veren hükümetlerin sorumluluğu büyüktür. Dış politikasını barbar çetelere destek üzerinden kuran, halen ‘El Nusra neden terörist oluyormuş’ diye soran bir zihniyet bugün yaşananların da sorumlusudur.
Yanlış dış politikanın, şimdiye kadar insanlığa karşı suçlarıyla bilinen barbar çetelerle yürütülen yanlış ilişkilerin ağır faturasını ne yazık ki yurttaşlarımız ödemek zorunda kalıyor. Suriye’yi yaşanmaz bir ülke haline getiren silah sevkiyatlarının, verilen lojistik desteklerin sonuçları, bugün tüm yurttaşlarımızın yaşam haklarını tehdit ediyor.”

‘Tek Adam’ çabalarını ibretle izliyoruz’
“Dış politikası tam bir fiyasko olan siyasi iktidarın ve bunun taşıyıcılarının hiçbir utanma ve sıkılma yaşamadan koltuklarında oturmaya devam edip, ‘tek adam’ yönetimini sağlamak için çabalamalarını ibretle izliyoruz.”

‘Huzur ve istikrar iddiaları yok hükmündedir’
“Bu iktidar Türkiye’ye istikrar ve huzur getirme özelliğine sahip değildir. Ülke içinde ve dış dünyayla ilişkilerinde iktidarını sürdürmek için gerginlik, kutuplaşma, çatışma ve savaşı kullanan bir zihniyetin huzur ve istikrar iddiaları yok hükmündedir. Dışımızdaki dünyanın açık bir biçimde gördüğü bu gerçekliğin Türkiye’de de fark edilmesi, bu gidişe dur demenin bir adımı olacaktır.”

Kadıköy Rıhtım’da Atatürk Havalimanı Saldırısına Dair Basın Açıklaması
Atatürk Havalimanı’nda onlarca kişinin yaşamını yitirdiği saldırı Kadıköy Rıhtım’da protesto edildi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Kadıköy Rıhtım’da siyasi kurumların da katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında AKP hükümetinin cihatçı çetelerle işbirliği yapmasına ve ülkede yürüttüğü savaş politikasına tepki gösterildi.

Havalimanına İlişkin Kaldıraç Açıklaması:
Biz dur demedikçe, onlar binlerce korumayla gezip, kale gibi saraylarında, villalarında oturmaya devam edecek, zenginliklerine zenginlik katacaklar; ölen ise bizler olacağız.
Savaşa, katliamlara, yağmaya karşı ayağa kalkmak, hesap sormak dışında bir seçeneğimiz yok!
Ya onların savaşında susup, sinip, insanlığımızdan çıkıp ölümü bekleyeceğiz ya da “ARTIK YETER! diyerek hesap soracağız.
Direnisteyiz3.org, yarinhaber.com