İşsizlik Fonu; yağmaya açık, işçiye kapalı!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun önceki gün açıkladığı işgücü istatistiklerine göre işsizlik son dört yılın en üst düzeyine ulaşırken, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, İşsizlik Fonu’nda 81 milyar 393 milyon lira biriktiğini açıkladı. Ancak bu fondan, işsizlik ödeneği olarak yalnızca 8 milyar 462 milyon aktarıldı. Buna karşın fondan, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) İdaresi’ne 11 milyar 511 milyon lira, harcama yapılan kalemlerin belirtilmediği ‘diğer giderlere’ ise 4 milyar 181 milyon lira gitti.

‘Nereye aktardık, bilmiyoruz’

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli’nin soru önergesine verdiği yanıt da fonun kullanımındaki keyfiliği gözler önüne serdi.

2010, 2011 ve 2012 yıllarında Bütçe, Özelleştirme Fonu ve İşsizlik Sigortası Fonu’ndan elde edilen kaynakların topluca proje bazında yatırım programına girdiğini belirten Yılmaz, bu nedenle işçilerin ücretlerinden yapılan kesintilerden İşsizlik Fonu’na aktarılan tutarın hangi projelere gittiğine ilişkin ellerinde bilgi bulunmadığını ifade etti.

Bakan Yılmaz ayrıca, fona aktarılan tutara karşılık olarak, yatırımlardan elde edilen gelirler veya varlık satışlarından elde edilen gelirlerden herhangi bir geri ödeme yapılmadığını bildirdi.

Hak kazanmak kolay değil

İşsizlik sigortası başvuruları, işsizlikteki yükselişe bağlı olarak rekor düzeyde arttı. İŞKUR verilerine göre, şubat ayında işsizlik ödeneği için başvuranlar, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,1 artarak 81 bin 808 kişiye yükseldi. Bu kişilerden yalnızca 57 bin 47’si işsizlik sigortasından yararlanmaya hak kazandı. İşsizlik maaşına hak kazanabilmek için işten atılmadan önce 120 gün kesintisiz olmak üzere son üç yıl içinde en az 600 gün sigorta primi ödemek gerekiyor. 600 gün prim ödeyenler 180, 900 gün ödeyenler 240 ve bin 80 gün ödeyenler 300 gün işsizlik maaşı alabiliyor. İşsizlik maaşı en fazla 850 TL olmak üzere, brüt ücretin ortalamasının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor.

İşçi Gazetesi/18 Mart 2015