IŞİD’den Yemen’de katliam

Yemen’in başkenti Sana’da cuma namazı kılındığı sırada düzenlenen intihar saldırısında en az 137 kişi yaşamını yitirirken 345 kişininde yaralandığı belirtiliyor. Öte yandan Yemen’in Aden kentinde Cumhurbaşkanlığı sarayının bombardımana tutulduğu açıklandı.

Saldırılarda, Sana’nın güneyindeki Badr Camisi ile kuzeydeki Jarraf bölgesinde yer alan Al-Hashahushcamisi hedef alınırken ilk saldırı Şii Husilerin gittiği camiler olarak bilinen Badr Camisi içinde gerçekleşti. İkinci saldırı ise patlamadan kaçan insanların yöneldiği kapıda gerçekleşti.

Saldırıların düzenlendiği camiler, Yemen’de Parlamentonun kontrolünü ele geçiren Şii Husilerin gittiği camiler olarak biliniyor.

Saldırıyı üstlenen IŞİD, geçtiğimiz gün Tunus’ta gerçekleştirilen ve 20 turistin yaşamını yitirdiği kanlı müze baskınından sonra saldırıların devam edeceğini açıklamıştı.

Dün de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin, Aden’in El-Meaşik bölgesinde bulunan konutuna savaş uçakları tarafından bombardıman düzenlenmişti.

Gergin müzakere sürecinin şiddetin yeniden tırmanmasıyla sekteye uğradığı Yemen’de Ocak sonunda Husi milisleri Sana’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ele geçirmişti.

Cami saldırılarının etkisi henüz dinmemişken, bu kez de Cumhurbaşkanlığı bir açıklamada yayımlayarak Aden’de bir darbe girişiminin önlendiğini belirtti. Açıklamada darbecilerin ele geçirdikleri silah ve uçaklarla Cumhurbaşkanlığı sarayına ve halka saldırdığı kaydedildi. Kentin, Cumhurbaşkanı Hadi destekçilerinin elinde olduğu açıklandı.

direnisteyiz.org