İşçi kanı üzerine yükselen ‘Spine Tower Tanıtım Kokteyli’ protesto edildi

 

Soma’da geçen sene 13 Mayıs’ta Soma Kömürcülük AŞ’ye ait maden ocaklarında meydana gelen ülkenin en büyük işçi katliamında, resmi açıklamayla 301, İşçi Gazetesi’nin tespitlerine göre ise 412 işçi yaşamını yitirmişti. Katiller hala cezalandırılmadığı gibi, Soma davasının iddianamesi değiştirilerek sanıklar hapisten kurtarılmaya çalışılıyor.

Eylemde katil şirketi teşhir eden dövizler taşınırken, “Soma’yı unutma unutturma!”, “Soma’nın katili AKP’nin şirketi!” ve “Soma’nın hesabı sorulacak!” sloganları atıldı.

Şirketin girişine kurulan bariyerler ve arkasında bekleyen sivil polislere tepki gösteren eylemciler bariyerlerin önüne kömür ve kırmızı boya döktü.

“Utanç duymadan kokteyl düzenleniyor”

İstanbul Kent Savunması ve İşçi Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın açıklamasını okuyan İnşaat mühendisi Ersin Kiriş, şirketin kar hırsının yol açtığı Soma katliamını hatırlatarak, “Soma’da katliamın olduğu madenin sahibi Alp Gürkan’ın İstanbul Maslak’ta inşa ettirdiği Spine Tower, bu katliamın, hukuksuzluğun, adaletsizliğin, vurdumduymazlığın üzerinde yükseliyor. Ve şimdi, hiçbir hesap vermeden, hiç utanç duymadan ve hiçbir şey yaşanmamış gibi, bir tanıtım kokteyli düzenleniyor” diyerek sorumluların peşini bırakmayacaklarını vurguladı.

İşçi Gazetesi / 12 Mart 2015