Irak Ordusu Felluce’yi IŞİD’den geri aldı

Irak ordusundan yapılan açıklamada, şehrin geri alınmasından sonra belediye binasına Irak bayrağı asıldığı belirtildi. Açıklamadan önce şehrin güney ve doğusunda da bazı bölgelerin IŞİD’den alındığı bildirilmişti.

Bağdat’ın 50 kilometre batısında bulunan Felluce, IŞİD’in Irak ve Suriye’de elinde tuttuğu yerler arasında en uzun süre elde tuttuğu şehir.

IŞİD çeteleri Ocak 2014’te Felluce’yi ele geçirmişti.

Irak devlet güçleri, Felluce’yi yeniden almak için kentin dış mahallelerini aylarca kuşatma altında tutmuş ve dört hafta önce de büyük bir harekât baş- latmıştı. Operasyon esnasında Felluce yakınlarında IŞİD’in katlettiği kişilerin gömüldüğü toplu bir mezar bulunmuştu. Haziran ayı başlarında ortaya çıkarı- lan toplu mezarda aralarında sivillerin de bulunduğu yaklaşık 400 kişinin cesedi bulunmuştu.

‘Militanları avlıyoruz’

Hükümet güçlerinin, çetelerden sınırlı bir dirençle karşılaştıklarını ve militanların batıda toplandığını düşündükleri belirtildi.

Ordu yetkililerinden gelen açıklamada: “Bu operasyon, IŞİD’den gelen az bir direnişle tamamlandı. IŞİD militanları topluca batıya kaçıyor, bu da az direnişi açıklıyor. Sadece küçük gruplar kaldı biz de onları avlıyoruz.” dendi.

Felluce’de sınırlı gıda ve suyla, sıkışıp kalmış 50 bin siville ilgili henüz bir haber yok.

IŞİD militanları, hükümet güçlerinin ilerlemesine ve ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarına karşı, sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyordu.

Bazı siviller kentten kaçmaya çalışırken militanlar tarafından öldürülmüştü.

Birleşmiş Milletler 23 Mayıs’ta başlayan hükü- met operasyonundan bu yana kentten, 42 bin kişinin kaçtığını söylüyor. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgü- tü ve Norveç Mülteci Konseyi ise bu sayının 30 bin civarında olduğu görüşünde.

Kaynak: direnisteyiz3.org