İnkâr sürüyor…

13 Ocak’ta Meclis’te Anayasa değişiklik teklifinin 11. maddesi üzerine yapılan görüşmede, “Çoğulculuğu soykırım ve katliamlarla kaybettik” ifadesi kullanan HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan’ın konuşması önce AK Parti’liler tarafından engellendi, ardından ise Meclis başkan vekili Ahmet Aydın tarafından konuşmasını tamamlamasına izin verilmedi.
Konuşmasında Ulusların Çöküşü kitabını referans gösteren ve Talat Paşa dönemini hatırlatan Paylan’ın, “Tıpkı bugünkü gibi. Parlamento ve çoğulculuğu devre dışı bıraktılar. O dönemde dört halkı kaybettik. Büyük katliamlarla, soykırımlarla bu topraklardan sürüldüler” demesi üzerine AK Parti’liler, “Bu topraklarda soykırım yoktur” diye bağırarak Paylan’ın konuşmasını engellemeye çalıştılar.
AK Parti’lilere, “Ben bunun adına soykırım diyorum, siz ne derseniz deyin. Adını hep birlikte koyalım, yolumuza devam edelim. Ben dedemin neler yaşadığını çok iyi biliyorum. Sizler için ‘kılıç artığı’ olduğumu da” diyerek tepki gösteren Paylan, Meclis başkan vekili Ahmet Aydın’ı konuşmasına yapılan müdahaleye karşı tavır almaya çağırdı. AK Parti’lilerin masalara vurarak Paylan’ın konuşmasını kesmesiyle birlikte Aydın da, “Süreniz bitmiştir” diyerek Paylan’ın konuşmasını engelledi.
Paylan’a uzaklaştırma cezası verildi, soykırım sözü ise tutanaktan çıkarıldı
Meclis başkan vekili Aydın, TBMM iç tüzüğünün 161. maddesine dayanarak Paylan hakkında “3 birleşim yasama faaliyetinden uzaklaştırma cezası verilmesini” oylattı. AKP, MHP ve CHP’li vekillerin oylarıyla Paylan 3 birleşim uzaklaştırma cezası aldı, ‘soykırım’ sözcüğü ise Meclis tutanağından çıkarıldı.
Kaynak: Evrensel, Cumhuriyet, 24 Ocak 2017