İç Güvenlik Yasası korkunuzun itirafıdır!

 

17 Mart 2015 günü saat 11.00’da bu konuyla ilgili İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi’nde bir basın toplantısı gerçekleştirdik.

İHD’de yapılan açıklamada Kaldıraç İzmir Temsilciliği adına “Biz biliyoruz ki bütün bu uygulamalar Taksim-Gezi Direnişi ile yıkılan korku duvarlarını yeniden inşa etme çabasıdır. Yüzünü sokağa dönen milyonlarca insanı sokaktan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Çabaları nafiledir. Korku duvarı bir kere yıkılmıştır, iç güvenlik yasaları korkularının itirafıdır. Yüzünü sokağa, örgütlenmeye, özgürleşmeye dönenleri durduramayacaklar” denilirken

“Yaklaşık 5 aydır kentimizde özelde Kaldıraç okurlarına genelde tüm devrimcilere saldırı furyası başlattılar. Okurumuz Efe Özcan ne ilktir ne de son olacaktır. Ancak bu saldırıyı yapanlar da biliyorlar ki bizim tarihimizde sayısız örnek vardır Deniz’ler, Mahir’ler, İbo’lar örneğimizdir. Bekir Kilerci örneğimizdir İzmir’de insan olmanın çığlığı Ali Serkan Eroğlu örneğimizdir. Baskılar bizi yıldırmadı, yıldıramayacak. Yel ekenler fırtına biçecekler. Bu kuşatmayı daha fazla sokak ile daha fazla örgütlenerek yaracağız” açıklaması yapıldı.

Ardından okurumuz Efe Özcan yaptığı konuşmada “O gün çantamı aradıktan sonra laptop’umu inceleme bahanesiyle orada hazır bulunan bir arabayla hemen karakola aldılar. Karakolda Terörle Mücadele şubesi polisleri de geldi. Defterlerimi 20 dakika boyunca incelediler bu süre içinde içinde yazanları kopyaladıklarını düşünüyorum. Bundan bi kaç ay önce liseli yoldaşlarımıza da baskı kurmaya çalıştılar. Bununla ilgili yarın bir suç duyurusunda bulunacağız.” dedi.

ÇHD adına konuşma yapan Seher Dursun bu tarz uygulamalarının kendilerine karşı da kullanılmaya başladığını belirtirken “Bizler yarın yapacağımız suç duyurusuyla bunun takipçisi olacağız. Ancak muhtemelen “takipsizlik” kararı vereceklerdir. Biz de diyoruz ki hukuk yoksa sokak var” dedi.

Son olarak İHD sözcüsü yaptığı açıklamada “Biz başından itibaren bu yasaya karşıyız ve görüyoruz ki daha meclisten geçmeden hak ihlallerinde ciddi bir artış var. Sonuna kadar karşısında duracağız” dedi.

Bir kez daha tekrarlıyoruz: Yel Ekenler, Fırtına Biçecekler!

Baskılar Bizi Yıldırmadı, Yıldırmayacak!