İbrahim Kaypakkaya kavgamızda yaşıyor

Çorum, Mezarı
Haki Karer ve Dörtler’in de anıldığı eylem AKA-DER, DHF, Devrimci Parti, ESP, HDP, Kaldıraç, Partizan ve SODAP tarafından örgütlendi. Alınteri ve BDSP de katılım sağladı.
Mezar anması için giden otobüs Sungurlu çıkışında polis tarafından durdurularak arama yapıldı.
Mezara sloganlarla yürüyüş gerçekleştirildi. Sık sık “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür”, “Dörtler yaşıyor, kavga sürüyor”, “Haki Karer ölümsüzdür” sloganları atıldı. Kaypakkaya’nın köyünden gerçekleşen yürüyüş sırasında şehit düşenlerin isimleri söylenerek “Yaşıyor!” denildi. Mezar başına gelindiğinde Geyiksuyu şehitleri, İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Dörtler ve tüm devrim şehitleri için saygı duruşuna geçildi. Saygı duruşunun ardından ortak basın açıklaması okundu.
Basın açıklamasında İbrahim Kaypakkaya’nın Kürt özgürlük mücadelesine bakış açısının öneminin altı çizilirken gündem hakkında da Kürt halkına yapılan katliam girişimlerinden de bahsedildi.
Dörtlerin Kürt Hareketi direnişinin kıvılcımı oldukları söylenerek “Faşizmin Eylüllü günleri sürerken Amed zindanlarında teslimiyetin değil başkaldırının dört güzel insanı olarak karanlığı aydınlatan Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Öner’in bedenlerinde tutuşan ateş, on yıllardır süren Kürt ulusal mücadelesi yangınının ilk kıvılcımlarındandır. Kıvılcımın yangına dönüştüğü süreçte nice Ferhatlar, Eşrefler, Mahmutlar ve Necmiler bu mücadeleye can vermiş, Dörtlerin isyan bayrağı yere düşürülmemiştir.” denildi.
Haki Karer’in Kürt mücadelesinde önderleşmesiyle birlikte “O, Kürt Hareketinin önder kadrolarından birisi olarak bu topraklarda 30 yılı aşkındır sürdürülen savaşın mimarlarından olmuştur. Haki Karer heval, başta TC’nin ulusal zulmüne karşı isyanı kuşanan Kürt ulusu olmak üzere, çeşitli ulus, milliyet ve inançlardan halkımızın yüreğinde yaşamaya devam edecektir.” denildi.
Kartal – İstanbul
İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler Kartal’da da kitlesel basın açıklaması ile anıldı.
Partizan’ın çağrısı ile kartal Ahmet şimşek koleji önünde toplanan kitle ajitasyonlarla ve sloganlarla ”devrim şehitleri ölümsüzdür” ”kahramanlar ölmez mutlak hesap sorulacak” diye haykırdı. Kartal meydana yapılacak olan yürüyüşe kitleyi 2 TOMA 3 Akrep tipi zırhlı araç ve yüzlerce çevik kuvvet ile ablukaya alan polisin izin vermemesi üzerine açıklama Ahmet şimşek koleji önünde okundu.
HDP adına okunan açıklamada İbrahim Kaypakkaya’nın Amed zindanlarında baş eğmeyen direnişi yolumuzu aydınlatmaya Dörtler’in yaktığı direniş ateşi umudumuzu büyütmeye devam ediyor denilerek, Kürt kentlerinde yaşanan katliamlara karşı direnişe vurgu yapıldı.
Partizan tarafından okunan basın açıklamasında ser verip sır vermeyen İbrahim Kaypakkaya’nın geleneğinin sürdürüldüğü belirtildi. Cumhurbaşkanı’nın ”Ya baş eğeceksiniz ya baş vereceksiniz” sözleri hatırlatılan açıklamada ‘baş versek de baş eğmeyeceğiz’ denildi.
Partizan’ın çağrısı ile yapılan anmaya Kaldıraç, HDP ve Alınteri de katılarak destek verdi.
1 Mayıs Mahallesi – İstanbul
1 Mayıs Mahallesi’nde 18 Mayıs şehitlerini anma yürüyüşüne polis saldırırken kitle ara sokaklara dağıldı.
Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler’i anmak üzere 30 Ağustos Lisesi önünde bir araya gelen kitle “Bu çelik aldığı suyu unutmayacak! İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür!” pankartı açtı. Partizan, YDG, DHF, SODAP, HDP, KALDIRAÇ, AKA-DER ve KÖZ’ün çağrıcısı olduğu eyleme polis saldırdı.
TOMA ve zırhlı araçlarla saldırının sonucu kitle ara sokaklara dağıldı. 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
Özgür Gelecek / Direnisteyiz