Honduras’ta binlerce öğrenci neo-liberal eğitim reformlarını protesto etti

Özgür, kamusal ve eşitlikçi eğitim talebi ile başlayan kitlesel hareket Haziran ayında öğrencilerin ulusal devlet üniversitesini (UNAH) işgal etmesiyle doruk noktasına varmıştı. Eylemciler Pazar günü, kampüslerdeki neoliberal reformlara son verilmesi, üniversitelerdeki harcamaların şeffaflaştırılması ve üniversite yönetiminde öğrenci temsilcilerine yer verilmesi taleplerini yinelediler.
Göstericiler ayrıca hareketin kriminalize edilmesine yönelik uygulamalara son verilmesini ve 75 öğrenci için yapılan suçlamaların düşürülmesini istediler.
Eylemciler ‘UNAH senin kamusallaşmanı istiyorum’ yazılı pankartlar taşıdılar ve yüzlerine işgal sırasında ikonikleşmiş olan üçgen maskelerden taktılar. Yaklaşık bir ay boyunca süren işgale katılan öğrenciler 1 Temmuz’da polis zoru ile üniversitelerden çıkarılmıştı. Öğrenci hareketi ise müzakere çağrısına askeri güçle karşılık veren hükümeti eleştirmişti.
İkinci en büyük kent San Pedro Sula başta olmak üzere ülke çapında ulusal devlet üniversitesine ait farklı noktalarda protestolar ve oturma eylemleri düzenlendi.
Öğrenci hareketi, UNAH rektörü Julieta Castellanos’u protestoları öne sürerek gelecek akademik dönemi iptal etmek gibi tek taraflı ve keyfi kararlarından dolayı itham etti. Öğrenciler geçen sene de hükümetin yolsuzluklarını protesto etmek ve iktidarı döneminde bir dizi neoliberal reformun hayata geçirildiği Başkan Juan Orlando Hernandez’in istifasını talep etmek için sokaklara dökülmüştü.
11 Temmuz 2016
direnisteyiz3.org