Hindistan’da 150 milyon işçi greve çıktı

BBC News’in haberine göre hükümetin ekonomi politikalarına karşı başlatılan ve çoğunluğu bankacılar olmak üzere 10 sendikanın katılımıyla gerçekleştirilen 12 saatlik eyleme yaklaşık 150 milyon kişi katıldı.

Modi hükümetinin Çalışma Bakanı, “İşçilerimiz ve ulusumuzun çıkarları için sendikalardan grev kararından vazgeçmelerini istiyorum” açıklaması yaparken, Maden İşçileri Federasyonu Sekreteri Deepak Mishra, “Modi hükümetinin 16 aylık iktidarı, işçi sınıfı için büyük bir düş kırıklığı oldu. Kapitalistler, işçi sınıfını sömürüyor. Hükümet ise işçi sınıfına gerekli önemi vermiyor” dedi.

Grev kararlarına ülke çapında destek verildiğini belirten Hindistan Sendikalar Birliği Genel Sekreteri Tapan Sen, “Toplumun hemen her kesiminin desteğini aldık. Hükümet, verdiği sözleri tutmayarak işçilere değer vermediğini göstermiş oldu” ifadesini kullandı.

Modi hükümetinin sermaye yanlısı politikalardan vazgeçmesini isteyen sendikalar, hükümetin iş kanununda yaptığı, aralarında yatırımların azaltılmasının da bulunduğu değişikliklere karşı çıkıyor.

Sendikaların daha önce hükümete sunduğu 12 maddelik talep listesi ve bazı bakanlık yetkilileriyle yaptığı görüşmeler sonuç vermemişti.

İşçi Gazetesi / 02 Eylül 2015

1