Her gün 1 Mayıs, her gün kavga!

Ankara 1 Mayıs Faaliyetleri

AKA-DER Kızılay Şube Halklar Faaliyeti; Sebahat Tuncel, Vedat Kara ve Tekin Üstündağ’ın konuk olduğu “Zalimlerin Kirli Savaşına Boyun Eğmeyeceğiz, Barış, Kardeşlik, Özgürlük Halkların Ellerindedir” isimli 1 Mayıs söyleşisini gerçekleştirdi. 24 Nisan

Batıkent’te 1 Mayıs standı açılarak bildiri dağıtılıp 1 Mayıs’a çağrı yapıldı.

24 Nisan

Batıkent İlkyerleşim Mahallesi Halk Pazarı’nda 1 Mayıs bildirilerimizi dağıttık ve 1 Mayıs’a çağrı konuşmaları yaptık. Pazar esnafının güzel tepkileri ile karşılandık

25/04/2016

 

AKA-DER Dikmen Şube 1 Mayıs’a Çağrı Konseri Gerçekleştirdi

Ankara AKA-DER Dikmen  Şube  “Korkmuyoruz, Sinmiyoruz, Boyun Eğmeyeceğiz. Örgütlü Güç ile Kazanacağız” şiarıyla Dikmen Mahsuni Şerif Parkında yerel sanatçı Serdar Çakmak ve Malik İnci’nin katılımıyla 1 Mayıs’a çağrı konseri gerçekleştirdi.

Aşık Mahsuni Şerif parkında düzenlenen ve yaklaşık 150 kişinin katıldığı konser 1977 Taksim 1 Mayısı’nda yitirdiğimiz işçi kardeşlerimiz ve devrim yolunda, özgürlük mücadelesinde yitirdiğimiz yoldaşlar adına saygı duruşu ile başladı.

AKA-DER adına yapılan konuşmada Dikmen Şube temsilcisi çürümüş düzene karşı birlik olma ve örgütlenme çağrısı yaparak herkesi 1 Mayıs’ta AKA-DER’le alanda olmaya davet etti.

Konser “1 Mayıs tüm bu çürümüşlüğe, ahlaksızlığa karşı mücadeleyi büyüttüğümüz, katillere cevap verdiğimiz gündür ve Dikmen halkını bugünü birlikte örmeye, büyütmeye çağırıyoruz. Sen istersen dünya değişir, sen istersen zafer yakındır” denilerek 1 Mayıs’a çağrı ile bitirildi. Konser 10 Ekim Ankara katliamında, patlama öncesi gençlerin çektiği “Bu Meydan Kanlı Meydan” halayı ile son buldu. Etkinlikte sık sık “Her Gün 1 Mayıs Her Gün Kavga!” sloganı atıldı.

24 Nisan

İşçi cinayetinde katledilen inşaat işçisi Duran Baysal anısına, yaklaşan 1 Mayıs için Bahçelievler’de Çalışma Bakanlığı’nın karşısına yazılama yapıldı.

 23 Nisan

‎Ankara Kızılay’da, Sakarya Caddesi, İzmir Caddesi, Güvenpark, Meşrutiyet, Karanfil Sokak, Konur Sokak, Yüksel Caddesi, Selanik Caddesi ve Ziya Gökalp Caddesi’nde Kaldıraç, AKA-DER, DHF, ESP, SODAP, Partizan, EHP, Alınteri ve Devrimci Parti üye ve okurları “Polis ablukasına son! 1 Mayıs’ta Kolej Meydanına!” şiarıyla 1 Mayıs’a çağrı yapan bildiriler dağıttı.

 

Baskınlarla, saldırılarla 1 Mayıs çalışmalarımızı engelleyemeyeceksiniz!

İzmir Alsancak’ta bulunan AKA-DER Alsancak Şube ve Kaldıraç Dergisi İzmir Temsilciliği’nin Terörle Mücadele polisleri tarafından basılmasına ilişkin Ankara Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Baskılara boyun eğmedik eğmeyeceğiz!

Yaşasın 1 Mayıs!

 

Antakya’da 1 Mayıs Pikniği

Barış, adalet ve özgürlük halkların elleriyle gelecek!

Aka-der’le 1 mayıs dayanışma pikniği

24 Nisan Pazar günü Antakya Ballıöz’de coşkulu bir 1 Mayıs dayanışma pikniği gerçekleştirdik. Saat 10:30’da piknik yerine varır varmaz imece usulü, herkesin getirdiği kahvaltılıklar hep beraber hazırlandı.  Kahvaltının ardından çocuklarımızla yüz boyama ve sandalye kapmaca oynadık. Birincilere kitap hediye ettik. Oyunlarımız halat çekme yarışmasıyla devam etti. Özgür Liseliler, Kaldıraç Üniversiteye karşı; işçiler, memurlara karşı; kadınlar, erkeklere karşı halat çekme oyunu oynandı. Oyunlarımızı oynarken annelerimizle öğle yemeğimizi pişirmeye başladık. Yine imece usulü hazırlanan öğle yemeğinin ardından AKA-DER Daphne Kadın Korosu şarkılarını 1 Mayıs için söyledi. Kadın korosunun ardından AKA-DER adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada buu çürümüş düzenin böyle gitmeyeceği, biz emekçi halkların her yerde olmamız gerektiği vurgusu yapılırken, bu 1 Mayıs’ta da özgürlük taleplerimizi haykırmak için alanlarda olma, en gür sesimizle kendimizi ifade etme çağrısı yapıldı.

Dayanışma pikniğimiz Kaldırım’ın ezgileriyle devam etti. Bu coşku ve heyecanımızı 1 Mayıs’ta alanlara taşıma sözü vererek etkinliğimizi sonlandırdık.

Her gün Bir Mayıs, her gün kavga!

 

AKA-DER İstanbul Şubelerinde 

1 Mayıs çalışmaları

Kadıköy

16 Nisan cumartesi

Kadıköy AKA-DER olarak 1 Mayıs standımızı Khalkedon Meydanı’na açtık. Marşlarımızla 1 Mayıs’a çağrı bildirilerimizi dağıttık.

17 Nisan Pazar

Kadıköy sokaklarını ajitasyonlarımızla ve marşlarımızla dolaşarak 1 Mayıs çağrı bildirilerimizi dağıtarak Kadıköylüleri 1 Mayıs’a çağırdık.

Kadıköy sokaklarını 1 Mayıs afiş, stiker ve yazılamalarımızla donattık.

21 Nisan Perşembe

Bahariye Caddesi’nde AKA-DER, Alınteri, DAF, Devrimci Parti, DGB, ESP, HDP ve SYKP olarak 1 Mayıs’a çağrı standları açtık. Polisin müdahalesi sonucu 4 yoldaşımız gözaltına alındı.

BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ!

23 Nisan Cumartesi

Bahariye’de 1 Mayıs’a çağrı standı açtık. Standı şiirlerle, ajitasyonlarla, marşlarla ve çocuklar için yapılan etkinliklerle sokak şenliğine dönüştürdük.  “1 Mayıs’a gidiyorum çünkü…” konulu hatıra fotoğrafları çektirdik. Çocuklar 1 Mayıs için resimler çizdiler, aileleri ile 1 Mayıs’la ilgili sohbetler ettik. AKA-DER Müzik Topluluğu standa marşlar ve şarkılar ile eşlik etti. Ardından Kaldıraç’tan öğrenciler okudukları şiirler ile şenliğe renk kattılar. Derneğe dönülürken atılan sloganlar ve söylenen marşlar ile Kadıköy sokaklarında 1 Mayıs coşkusunu yaşattık.

 

Aydos

Aydos’ta, polisin tüm baskıları ve engelleme çabalarına rağmen, mahallelerde 1 Mayıs afişleri ve stickerları yapıldı. Bültenler dağıtıldı. 24 Nisan Pazar günü, Uğur Mumcu Piknik Alanı’nda gerçekleştirilen piknikte 1 Mayıs’a çağrı yapıldı.

 

Gazi

Mahallede ajitasyon konuşmalarıyla beraber 1 Mayıs bültenleri dağıtıldı. Afişler ve stickerlar yapıldı. 24 Nisan Pazar günü gerçekleştirilen 1 Mayıs pikniğiyle, AKA-DER saflarında 1 Mayıs çağrısı yapıldı.

 

Maltepe

Maltepe ve Kartal’da 1 Mayıs afişleri ve stickerları yapıldı. Bülten dağıtımları yapıldı. 24 Nisan Pazar günü, Uğur Mumcu Piknik Alanı’nda 1 Mayıs pikniği gerçekleştirildi. 30 Nisan Cumartesi günü, Maltepe Beşçeşmeler Meydanı’nda Maltepe Forumu ile birlikte 1 Mayıs çağrı etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik türküler ve halaylarla sona erdi. Beşçeşmeler Meydanı’nda pankartlar boyandı.

 

AKA-DER Toplumsal Cinsiyet Atölyesi LGBTİ Bireylere Çağrı Yaptı: 1 Mayıs’ta Alanlara!

AKA-DER’in toplumsal cinsiyet normları üzerine araştırma grubu AKA-DER Toplumsal Cinsiyet Atölyesi, yayınladığı bildiriyle tüm LGBTİ bireyleri 1 Mayıs’ta alanlara çağırdı:

“1 Mayıs’ta gökkuşağı renklerini alanlara taşıyacağız!

Kapitalizm varlığını ezilenler üzerinden sürdürür ve karşı çıkılmasını engellemek için bizi ayrıştırmaya, düşmanlaştırmaya, ötekileştirmeye çalışır. Sınıflı toplumların başından beri insanı ucuz işgücü sağlayan metalar olarak gören sistem; kimi seveceğimize, kiminle sevişeceğimize varana kadar bizi belli kalıplara oturtmaya çalışır ve kendi kokuşmuşluğunu örtmek adına sistemin çıkarlarına uygun, ‘normal’ birey kalıpları dışına çıkan herkese tehdit, düşman, öteki, ahlaksız yaftası yapıştırır. Şüphesiz, bu politikaların en büyük mağdurlarından biri LGBTİ’lerdir. Doğduğundan beri, sadece cinsel kimliği ya da yönelimiyle özgürce yaşamak istediği için evde, mahallede, okulda, sokakta dalga konusu olan, ayrımcılığa, şiddete, ötekileştirmeye, tecavüze uğrayan LGBTİ’ler düpedüz intihara sürüklenmektedir. Tüm bu baskılara karşı mücadeleye devam edenler ise bu düzenin yarattığı ‘ahlak’ bekçileri tarafından kendilerini gizli tutmaya zorlanmakta, iş, eğitim, yaşam alanlarından kovulmakta, katledilmektedir. Ama unutmamalıyız ve unutmamalılar ki sistemin müdahale ettiği her alanda bir direniş vardır. Biz de bu saldırılara karşı direniyor, örgütleniyor ve tüm LGBTİ’leri 1 Mayıs’ta AKA-DER’le birlikte alanlara çağırıyoruz.

Tüm ezilenler gibi biz LGBTİ’ler de 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız.

Stonewall aktivistlerinin örgütlü gücüyle 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız,

İntihara sürüklenen Eylül Cansın’ın isyanıyla 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız,

Zeliş ve Boysan’ın ruhuyla 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız,

Cizre’de devletin açtığı kirli savaşta katledilen Cüneyt Dinar’ın,

Babası tarafından öldürüleceğini bile bile öğrencilerini terketmeyen Ahmet Yıldız’ın,

Transfobik saldırıda yaşamını yitiren Çağla Joker’in,

Amed’de eşcinsel olduğu için ailesinden şiddet gören, evden kaçtığı için babası ve amcaları tarafından öldürülen Roşin’in cüretiyle 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız.

1 Mayıs’ta alanlarda olacağız ve kızıl bir güneşin önünde gökkuşağını doğurtacağız!”

AKA-DER Toplumsal Cinsiyet Atölyesi

 

Sarıgazi

Sarıgazi’nin tüm mahallelerine 1 Mayıs afişleri ve stickerları yapıldı. 1 Mayıs bültenleri dağıtıldı. 22 ve 29 Nisan Cuma günü bir hafta arayla iki kez Sarıgazi merkezde, kurumlar birlikte 1 Mayıs standlarını açtılar. Hep bir ağızdan 1 Mayıs marşı okundu, halaylar çekildi.

23 Nisan Cumartesi akşamı “Umut Sende” şiarlı 1 Mayıs salon etkinliği, Temel Demirer’in konuşması, Domane Dersim ve Grup Rüzgarla Bir’in de katılımıyla gerçekleşti. Etkinlik, örgütlenme çağrısı ve 1 Mayıs çağrısıyla, halaylar ve marşlarla coşkulu bir biçimde sona erdi.

 

Sarıyer

Mahallelerde 1 Mayıs afişleri ve stickerları yapıldı. 1 Mayıs bültenleri dağıtıldı. 30 Nisan Cumartesi günü, Sarıyer’deki kurumlarla birlikte Büyükdere Çelik Gülersoy Parkı’nda “1 Mayıs’a 1 Kala, 1 Mayıs’a Merhaba” etkinliği gerçekleştirildi. 1 Mayıs çağrısı yapılan etkinlik coşkuyla sona erdi.

 

Zeytinburnu

1 Mayıs afişleri ve stickerları yapıldı. Bülten dağıtımları yapıldı. 24 Nisan Pazar günü, “Dostların Arasındayız Güneşin Sofrasındayız” şiarıyla dayanışma pikniği gerçekleştirildi. Şube adına söz alan AKA-DER temsilcisinin 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde taleplerimizle alanlarda olmanın önemine vurgu yaptığı konuşmasıyla başlayan etkinlik oyunlarla, halaylarla sürdü.

 

Mersin’de 1 Mayıs Çalışmaları

Nisan’ın ilk haftasından itibaren 3 gün ara ile aldığımız 1 Mayıs toplantılarımızda 3 günlük planlar yaparak 1 Mayıs çalışmalarını ördük. 11 Nisan’dan itibaren her gün Mersin Üniversitesi’nde 1 Mayıs afişlerimizi yaptık ve stant açtık. 16 Nisan’da 1 Mayıs için dayanışma pikniği düzenledik. Piknik hazırlıkları kapsamında Fen – Edebiyat kantininin yanında 1 Mayıs’a çağrı pankartımızı hazırladık. Pikniğimiz için davetiyeler hazırlayıp öğrencilere dağıttık.

Pikniğimize Mersin’de direnişte olan, işten atılan, Şişecam işçileri katılarak direniş deneyimlerini bizlere anlattılar. Güncel politik durum ve 1 Mayıs üzerine yapılan tartışmaların ardından türkülerimizi söyledik. Piknik organizasyon komitesinin hazırladığı oryantiring yapıldı. İçinde koşma, şınav çekme, yaratıcı pankart yapımı, yaratıcı slogan attırma gibi parkurların olduğu oryantiringte grupların kolektif çalışma bilinci ve grup içinde güven ölçüldü. Yaratıcı pankart yapımında her gruba sadece 1 malzeme verilerek “Her Gün 1 Mayıs Her Gün Kavga!” yazmaları istendi, yaratıcı slogan attırmada ise “Tarih İşçi Sınıfını İktidara Çağırıyor!” sloganını her grup yaratıcı bir şekilde atmaya çalıştı. Pikniğe katılan öğrencilerin çok keyif aldığı bir oyun oldu. Piknik halaylarla ve 1 Mayıs’a çağrı ajitasyonlarıyla son buldu.

1 Mayıs hazırlık çalışmaları kapsamında Kazanlı, Karaduvar, Yenipazar, Çay, Çilek, Demirtaş Mahalleleri’nde, Sanayi’de, Bit Pazarı’nda İşçi Gazetesi dağıtımı, 1 Mayıs afişlemesi, bildiri dağıtımı yaptık. Pozcu ve çarşıda afişlerimizin sökülmesi üzerine 2 defa afiş yaptık. Çeşitli yerlere yazılamalar yaparak 1 Mayıs’a çağrıda bulunduk.

Mali örgütlenme kapsamında yaptığımız defterleri stantlarda, magnetleri mahallelerde sattık. 1 Mayıs hazırlık süreci boyunca 3 çeşit, toplamda 1000 afiş yaptık ve 1500 bildiri dağıttık.

1 Mayıs’ta ilk defa Mersin’de olmanın heyecanıyla 1 Mayıs sürecini günbegün ördük, süreçte pek çok deneyim kazandık. Devletin 1 Mayıs alanlarını yasaklamalarına, süreç içinde gözaltılarına afiş yasaklamalarına boyun eğmedik, eğmeyeceğiz, Her Gün 1 Mayıs, Her Gün Kavga!” şiarını yaşamımızın her alanında gerçekleştireceğiz.

 

Yalova’da 1 Mayıs Pikniği

1 Mayıs çağrısı için 24 Nisan’da Yalova’da piknik düzenledik. Kaldıraç okurları olarak düzenlediğimiz piknik polis tarafından taciz edildi. Polisler piknik alanına giderken 2 kere aracı durdurup, pikniğe engel olmak isteseler başaramadılar.

Devrim şehitlerini anarak pikniğe başladık. 1 Mayıs’ın önemi ve 1 Mayıs hakkında düşüncelerimizi paylaştık. Pikniğimiz türkülerle, halaylarla sona erdi.

 

Edirne’de 1 Mayıs Pikniği

Edirne’de 1 Mayıs çalışmaları kapsamında esnaf ziyaretleri gerçekleştirdik. Trakya Üniversitesi ve Edirne sokaklarına sticker yaptık. 1 Mayıs için dayanışma pikniği örgütledik. 1 Mayıs öncesinde “Karanlığa boyun eğmiyoruz! Özgürlüğü ve yaşamı savunanlar bir araya geliyoruz” diyerek  düzenlediğimiz dayanışma pikniğinde dostlarla bir araya geldik.

1 Mayıs ve yaşadığımız süreç hakkında tartışma yürüterek bize dayatılmaya çalışılan karanlığı güneşin sofrasında tartıştık.

Dayanışma pikniğimiz gün boyu halaylarla, horonlarla, oyunlarla devam etti.