HDP, İstanbul’da “Darbeye karşı demokratik direniş” dedi

Demirtaş: Biz yargılayacağız

Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş mitingde yaptığı konuşmada, 7 Haziran’dan sonra partisine yönelik artan baskılara dikkat çekerek, “AKP kendine has bir din, peygamberlik yarattı; yani sapkın bir tarikattan söz ediyoruz. Sadece dinci değil, milliyetçidir aynı zamanda ırkçıdır. Hep birlikte bir araya gelip yenileceklerini anlayıp ülkeye kan kusturuyorlar.” diye konuştu. AKP’nin karanlık bir ülke inşa etmek istediğini belirten Demirtaş konuşmasının devamında Erdoğan’a yönelik şunları söyledi: “Saraydaki zat korku içinde. Çok öfkeli çok kızgın. 20 yıldır hazırlığını yaptığı dikta rejimini durdurduğumuz için çok kızgın. Tedirgin. Anayasayı değiştirecek çoğunluğu yok çünkü HDP var. Çok şükür HDP onun kabusu oldu. İntikam almak için elindeki gücü kullanıyor. Acımasızca kitlelerin üzerine tankı topu sürmesinin, Cizre’de bodrumlarda insanları öldürmesinin nedeni bu korkudur. Halk adım atmasın diye sokağa her çıkana vahşice saldırıyor. Dokunulmazlığın kaldırılmasının da nedeni budur. Dokunulmazlıklar bundan bağımsız ele alınamaz. Seçimlerde durduramadığı HDP’yi diğer iki grubun da desteğiyle yargı yoluyla tasfiye etmeye çalışıyor. Adam yargıyı teslim almış yargı içinde hukuka inananlar sesini çıkarmıyor. Bugün itiraz etmezseniz yarın itiraz edecek zamanınız olmayacak. Biz muhalefet partisiyiz bize dönük saldırısında cevabını veriyoruz ama yargıya onursuz yaklaşmasına ses çıkarmıyorlar. Siyasi emri verip dokunulmazlıkları kaldıran çay toplamaya giden yargı başkanı bizi adil yargılayabilir mi? Fezlekeleriniz uyduruk siyasi talimatla iş yapan, hukuk insanı olma vasfını yitirmişsiniz. Biz yargılanmayacağız sizi yargılayacağız. Davalar başladığında bunu göreceksiniz.”

‘Diploma olsaydı pankartlarda sallanırdı’

Demirtaş, “Diploman Cumhurbaşkanı olma yeterliliğin var mı diye soruyoruz. Verdiği cevaba bakın. Rektöre “Diplomamı çıkart” diyor. Diplomanın sende olması lazım. Elinde bu yoksa ortada diploma yok. Olsa şimdiye kadar o diploma büyütülüp dev pankartlarda ülkenin bütün bulvarlarında sallanırdı” diye konuştu.

 

Yasaklar nedeniyle harabeye dönen kentler için dayanışma çağrısı yapan Tuncel’in yaptığı konuşmanın satır başları şöyle:

“Erdoğan başkan olsun diye yüzlerce insan yaşamını yitirdi”

“Hafızamızı bir yoklayalım. Suruç, Ankara’da yüzlerce yoldaşımız yaşamını yitirdi. Niçin? Tayyip Erdoğan hanedanını kursun, başkanlığını kursun. Tayip Erdoğan başkan olsun diye yüzlerce insan yaşamını yitirdi. Dünyada tek adam diktatörlüğüne soyunanlar halkların ölmesine asla üzülmediler. Ama bizler demokrasi mücadelesi yürüteceğiz.

“Türkiye’nin demokrasisini sağlayacağız”

“Savaşın nedeni AKP iktidarıdır, Erdoğan’dır. Biz mutlaka ve mutlaka Kürt halkının özgürlüğü- nü, Türkiye’nin demokrasisini sağlayacağız. Bizi tutuklamalarla, katletmelerle korkutamazsınız. Biz o mahkemelerde neyi savunacağımızı biliyoruz. Bizim hırsızlık, gasp dosyalarımız yok. Onun için biz asla ve asla demokrasi ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.

Nusaybin, Yüksekova, Şırnak ve Cizre için çağrı

“Şimdi buradan şu çağrıyı yapıyoruz, orada halkımızın yaralarını sarmak için sizlere çağrıda bulunuyorum. Nusaybin’e, Gever’e, Şırnak’a, Cizre’ye sadece sloganlarla değil, kendimiz bire bir destek olalım. Unutma ki Kürdün onuru dimdik ayakta.

“Kürt halkına savaş açmış bir hükümet, kadınlar, işçilere savaş açmış bir hükümet bu ülkeye barış getiremez. Onun için bu iktidar gitmeli. Bunun için direnmek gerekir. Var mısınız faşizme karşı barikatları yıkmaya. Kürt halkının özgürleşmesi için Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için bize düşen görev ve sorumluluklar var. Sayın Öcalan’ın özgürlüğü, Türkiye halklarının geleceğidir. Onun için şu anda sadece Öcalan tehdit altında değildir, Türkiye halklarının geleceği tehdit altında.”

 

Evrensel, İmc Tv, Sendika.org