Halklar zirvesinde dünya halkları buluştu: “Venezuela umuttur”

10-11 Haziran’da Brüksel’de yapılan Halklar Zirvesi (Peoples’ Summit) 40 farklı ülke ve 1000’in üzerinde delegenin katılımıyla gerçekleşti. ABD’nin emperyalist politikalarına karşı Latin halklarıyla dayanışma çağrısıyla toplanan zirveye dünyanın dört bir yanından sosyalist ve anti-emperyalist partiler, örgütler ve dayanışma komiteleri katıldı.

‘Viva la Revolucion’

Zirvenin ilk günü Küba, Venezuela, PODEMOS ve SYRIZA’dan yoldaşların konuşmalarıyla başladı. Konuşmaların ana teması antiemperyalist savaş, Latin halkları ve özgürlük mücadelesi ve CELAC (Latin Amerika ve Karayipler Ülkeleri Birliği) idi. Ana konferans salonunda buluşan yüzlerce devrimcinin ortak coşkusu farklı dillerde de olsa ‘Viva la Revolucion’ (Yaşasın Devrim) sloganı etrafında birleşti.

Açılış konuşmalarından sonra Simon Bolivar Meydanında toplanan kitle, pankartları ve sloganlarıyla Venezuela’yla dayanışma çağrısı yaptı. Oluşturulan yüzlerce kişilik kortejde dünyanın her tarafından bayraklar ve sloganlar vardı. Yürüyüş sırasında Avrupa Birliği’nin göbeğinde dalgalanan Venezuela, Ekvator, Küba ve pek çok Latin Amerika ülkesinin bayrakları yanı sıra, kızıl bayraklar ve dayanışma pankartları ülke ve dünya basınının büyük ilgisini çekti. Yürüyüşte Türkiye’den de Venezuela Dayanışma Komitesi de pankartıyla yer aldı.

Zirvenin ikinci günü oluşturulan çeşitli masalarda, anti-emperyalist savaş, dünya barışı ve dayanışma, global medya, küresel ısınma ve ekolojik hareket gibi pek çok farklı konu tartışıldı. Enternasyonal mücadelenin örüldüğü masaların her birinden deklarasyon metinleri çıkarıldı.

Öğrenci Deklarasyonu

Zirvede bulunan üniversitelilerin, özellikle küresel bir öğrenci hareketi oluşturmak ve gençliğin sorunlarına çözüm bulmak için oluşturduğu platformda bir iletişim ağı kuruldu. Zirvede bulunan hemen hemen her ülkenin gençlerinin katıldığı bu platformdan da bir öğrenci deklarasyonu yayınlandı.

Guevara: “Venezuela Umuttur!”

Kapanış töreni dünyanın en büyük 4. katedrali olan St.Michael katedralinde yapıldı. Che Guevera’nın kızı Aleida Guevera’nın konuşmasıyla başlayan törende, Küba Kültür Bakanı Rafael Bernal Alemany, Ekvator Cumhurbaşkanı Rafael Correa, SYRIZA temsilcisi ve Venezuela temsilcisi konuşma yaptı.

Açılış konuşmasını yapan Aleida Guevera “Hepiniz bana hayat veren adamın parçasısınız. Kazanmaktan başka çaremiz yok.’ sözleriyle salondan büyük alkış aldı. Brüksel’de yapılan Halklar Zirvesinde Che’den mirasımız enternasyonal mücadeleyi, dayanışma ve isyan ruhunu Latin halklarının ruhunda, gençlerin yüreklerinde ve Aleida Guevera’nın gözlerinde gördük. Mücadele dolu geleceğe yol alırken biliyoruz ki, Venezuela umuttur!”

direnisteyiz.com