Güney Kore’de ‘tarikat skandalı’ yüz binleri sokağa döktü

Güney Kore’de, resmi görevi bulunmamasına rağmen, Devlet Başkanı Park’ın eski dostu ve dini bir tarikatın lideri Choi Soon-Sil’in önemli devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasıyla patlayan skandala tepkiler giderek arttı.

Yüz binlerce kişi başkent Seul’da gösteri düzenleyerek Park’ın istifasını istedi. Gösteriye, üç muhalefet partisi de destek verdi. Polise göre göstericilerin sayısı 260 bine ulaştı. Gösteriyi organize eden gruplar ise katılımcı sayısının 1 milyona ulaştığını duyurdu. Gösteri, ülkede son 30 yıl içinde yapılan en büyük protesto eylemi.

Güney Kore’nin Rasputin’i

Güney Kore basınında yer alan haberlerde, Choi’nin, Park’ın danışmanlığını yapan ve 1994’te ölen bir tarikat liderinin kızı olduğu belirtiliyor. Ölmeden önce Hristiyanlığa geçen ve ‘Şamanist-Hristiyan’ karışımı bir tarikatın başında olan Choi Tae Min, 1994 yılında ölünce tarikatın başına kızı Choi Soon-Sil geçmiş.

Bu papazın ve kızının etkisinde kalan Güney Kore liderinin de bütün konuşmalarını, hatta 2014’te 300’e yakın çocuğun öldüğü gemi faciasından sonra yaptığı konuşmayı Choi’nin yazdığı öne sürülüyor.

Bunların yanı sıra Choi’nin ülkenin ekonomik kararlarında, hatta gizli olması gereken askeri görüşmelerde Park’tan bilgi sızdırdığı ve yönlendirmede bulunduğu belirtiliyor.

Güney Kore’de, geçmişte Rus Çarı’na siyasi meselelerde fikir veren ve doğaüstü güçlere sahip olduğuna inanılan Grigori Rasputin’e benzetilen Choi, Devlet Başkanı’na akıl hocalığı yapan “gizemli bir karakter” olarak görülmesinin yanı sıra Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamak ve zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirmekle suçlanıyor.

Park’ın istifasını isteyen binlerce kişi Ekim ayı boyunca her Cumartesi eylemler yaptı. Bir ankete göre Park’a kamuoyu desteği yüzde 5’e kadar düştü. Bazı muhalefet partileri de Park’a istifa çağrısında bulunuyor.

Kaynak: BİRgün, Sputniknews, Habertürk, 19 Kasım 2016