Güney Afrika’da öğrenciler har(a)ç zammına karşı eylemde, işgaller yayılıyor

Güney Afrika’da üniversite öğrencileri, har(a) çlara yapılan zamları protesto etti ve okullarını işgal etmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Johannes­burg’da bulunan Witwatersrand Üniversitesi’nde başlayan işgal eylemi, Cape Town Üniversitesi’ne de sıçradı. Harçlara yapılan yüzde 10,5’lik zammı protesto eden öğrenciler, okulun tüm girişlerini ba­rikatlarla kapattı. Eylem üzerine üniversite yönetimi dersleri iptal etmek zorunda kaldı.

“Ücretler düşmelidir” yazılı pankart açan öğrenciler, bunun yanı sıra “UCT zenginler içindir”, “Kahrolsun yoksulluk” yazılı dövizler taşıdı. İşletme Bölümü öğrencisi Thebe Longwe, harçların her yıl artmasına tepki göstererek üniversitenin kapitalist yapısına karşı çıkmak için protestoya katıldığını söyledi.

Chumani Maxwele adlı öğrenci ise ülke genelinde başlayan eylemlere destek olmak istediğini ve ücretsiz bir eğitim talebinde bulunduklarını kaydetti. Öğrencilerin yaptığı açıklamada üniversite yönetiminin kendileriyle görüşmesi gerektiği ve ücret artışının iptali talep edildi.

“Üniversite kapalı kalacak”

Eylemlerin ilk adımının atıldığı Witwatersrand Üniversitesi’nde ise öğrenciler, sorun çözülünceye kadar üniversiteyi kapayacaklarını açıkladı. Öğrenci Birliği Eski Başkanı Mcebo Dlamini, öğrencilere hitap ettiği konuşmasında, “Tek isteğimiz, ücret artışını durdurmaktır. Zafer kesindir, şikayetlerimiz netice buluncaya kadar üniversite kapalı kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Grahamstown kentinde bulunan Rhodes Üniversitesi’nde de benzer bir eylem yapıldı.

‘Öğrencilerle masaya oturulmalı’

Yüksek Eğitim ve Öğretim Bakanı Blade Nzimande ise eylemlere ilişkin açıklama yaparak “Ülkenin karşı karşıya olduğu mali ve ekonomik zorlukları düşündüğünüzde, Bakanlık olarak tüm üniversite yönetimlerine harç artışına büyük bir dikkat ve duyarlılıkla karar vermeleri çağrısında bulunuyoruz” dedi. Bakan, “Öğrencilerle masada açık ve net olarak görüşülmelidir” ifadelerini kullandı. (Direnisteyiz2.org)