Güney Afrika’da 30 bin madenci grevde

Ulusal Maden İşçileri Sendikası’nın (NUM) ile maden patronları arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde sendika yüzde 14 ücret artışı talep ederken, maden patronları yüzde 5 ile 8.5 arasında ücret artışı önerdi.

Patronların önerisini ciddiyetsiz bularak grev kararı aldıklarını açıklayan NUM Başkan Yardımcısı Nelson Ratshoshi, talepleri karşılanıncaya kadar grevi sürdüreceklerini ifade etti.

Milli ekonomiye zarar paniği!

Devlet yetkilileri, grevin bir aydan uzun sürmesi halinde bunun gerçek bir tehdit olacağını, ülkede yeniden elektrik kesintilerine sebep olacağını ve ekonomiye zarar vereceğini açıkladı.

Geçen yıl platinyum madeni sektöründe 5 ay süren grevin milyonlarca dolar zarara sebep olduğu belirtiliyor.

Güney Afrika’da elektrik üretiminin yüzde 85’i kömürden sağlanıyor. Ülkenin elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 95’ini karşılayan ESKOM’un 30 günlük kömür stokunun olduğu belirtildi. Econometrix Güney Afrika’dan Dr. Azar Jammine grevin uzun sürmesi halinde ekonominin ciddi yara alacağını söyledi.

Her greve bir Tayyip’li AKP!

Grevin etkileyeceği imalat ve madencilik sektörü ülkenin gayri safi milli hasılasında önemli bir yere sahip. Çalışma Bakanlığı’ndan açıklanan verilere göre, madencilik sektörü milli hasıla’nın yüzde 7’sini oluştururken, imalat sektörünün payı ise yüzde 14.

Güney Afrika’ya da bir Tayyip’li AKP’mi gerekli acaba! “Grev, milli güvenliği bozucu bulunduğundan bakanlar kurulu kararıyla 60 gün ertelenmesine!”

Kaynak: AA / İşçi Gazetesi – 5 Ekim 2015