Günay Özarslan ölümsüzdür!

Suriye’ye saldırı niyetinde olanların içeride de kamuoyunu sindirmeye çalıştığı izlenimi yaratan baskınlarda, Suruç katliamı şehitlerinin en çok sahiplenildiği semtlerin seçilmiş olması dikkat çekerken İstanbul’daki baskınlara Bursa’dan takviyeyle birlikte 5000 polis katıldı.

Günay Özarslan’ın avukatlarının verdiği bilgiye göre vücudundan 15 mermi çekirdeği çıkarıldı.

Bağcılar’daki evinde ailesinin gözleri önünde polis tarafından öldürülen Halk Cephesi’nden Günay Özarslan’ın Adli Tıp’taki otopsi işlemleri tamamlandıktan sonra, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının verdiği bilgiye göre Özaslan’ın vücudundan 15 mermi çekirdeği çıkarıldı.

Burjuva medya Halk Cephesi’nden Özarslan’ın polise silahla karşılık verdiği ve çatışma sonucu öldürüldüğü yalanını servis etse de, Özarslan’ın avukatı Özgür Yılmaz, Özarslan’ın slogan atmak için yan odadaki cama çıkmaya gittiğini ve bu sırada polisin eve girerek Özrslan’ı öldürdüğünü belirtti.

Günay Özarslan için birçok kentte eylem yapılırken İstanbul’da Halk Cepheli devrimci Günay Özarslan’ın evinde polis tarafından katledilmesi ve cenaze töreninin polis saldırılarıyla engellenmesine ilişkin suç duyurusunda bulunan avukatlara polis saldırdı.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde, suç duyurusunda bulunmadan önce açıklama yapmak isteyen avukatlara saldıran polis ÇHD’li avukatları yerlerde sürükledi. Görüntü almaya çalışan Diha ve İMC TV muhabirleri de polis saldırısına maruz kaldı. Polis saldırısının ardından açıklama yapan Mahpullah Özarslan ise, “Çocuğum beni Gazi’de toprağa verin diye vasiyet etti. Ben 80 yaşındayım. 5 gündür çocuğumu toprağa defnedemiyorum. Günlerdir gaz atıyorlar bize. Dumanların içinde çaresiz kaldık. Derdimi kime anlatayım?” diye isyan etti.

ÇHD Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Avukat Güray Dağ da, “Tüm maddi olgular Günay Özarslan’ın açık bir şekilde infaz edildiğini gösteriyor. Polisin yalanlarla infazın üstünü örtmesine ve delilleri karartmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Ankara’da ise Günay Özarslan’ın öldürülmesini protesto etmek için oturma eylemi yapanlara polis saldırmış ve 13 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan Taner Özer, Mehmet Er, Hasan Koç, Eren Coşkun, Eda Arı, Abdurrahman Aziz Arslan tutuklama talebiyle sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

Geriye kalanlardan 2 kişi serbest bırakılırken, 5 kişi de denetimli serbestlikle salındı.

Tutuklananlar Kaldıraç okuru Hasan Koç, Partizan okuru Taner Özer, Mehmet Er ve Halk Cepheli Eren Coşkun, Eda Arı ile Abdurrahman Aziz Arslan Sincan F Tipi Hapishanesine gönderildi.

Okurumuz Hasan Koç, Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi B-1-02-41 nolu hücreye konulmuştur.

Diğer yandan Gazi Mahallesi’nde bekletilen cenazeye 3 gün boyunca saldırıldı. Gazi Cemevi ve çevresini günlerce abluka altında tutan polisin tazyikli su ve yoğun gaz bombalı saldırısı nedeniyle Özarslan’ın ailesi ve HDP’li vekillerin de olduğu kalabalık uzun süre cemevinde mahsur kaldı. Cenazenin Gazi Mahallesi Mezarlığı’na yürüyüş ile götürülüp tören düzenlenmesi için polis ile görüşmeler yapıldı. Gazi Karakolu’nda süren görüşmelerde polis cenazede slogan atılmasına ve pankart açılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Görüşmelerden bir sonuç çıkmaması üzerine kitle oturma eylemi yapmaya başladı. Toma ve akrepler kitlenin üzerine tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı.

2’si gazdan etkilenen 3 kişi hastaneye kaldırıldı. Gazi Mahallesi halkı kitleye camlardan süt ve limon uzatarak ve kapılarını açarak sahip çıktı. Çıkan çatışma sonrası göğsüne isabet eden 3 kurşunla ağır yaralanan çevik kuvvet polisi Muhammet Fatih Sivri, kaldırıldığı Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde öldü. Polislerin birçok defa cemevini kuşatmasına rağmen Günay Özarslan’ın kavga yoldaşları bütün saldırıları püskürttü, cemevine yönelik bu saldırı Alevi kurumları tarafından İstanbul ve İzmir’de protesto edildi. Alevi kurumları tarafından hazırlanan ortak açıklama Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün tarafından yapıldı.

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Turgut Öker ile CHP Milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Hilmi Yarayıcı’nın da katıldığı basın açıklamasında 24 Temmuz günü Gazi Cemevi’ne getirilen Günay Özarslan’ın cenaze töreninin, polisin yoğun saldırısı nedeniyle 3 gün boyunca yapılamadığı vurgulandı. Valilik önündeki eylem ve görüşmeden sonra cenazenin Gazi Cemevi’nden törenle kaldırılacağı açıklandı.

Binlerce polis, 13 toma, 8 akrepe karşı 3 gün boyunca direnen, Günay Özarslan’ı sahiplenen halk saat 16.00’ya yapılan çağrıda binler oldu. Cemevi önünde başlayan toplanmadan sonra Gazi Halk Meclisi önünde kortejler kurulmaya başlandı. Yürüyüş boyunca kortej kendi güvenliğini sağladı, Halk Meclisi önünden Gazi Mezarlığı’na kadar yapılan yürüyüşte sık sık “Günay Özarslan Ölümsüzdür”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganları atıldı.